“Τέσσερα στα τέσσερα” η εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η εθνική ομάδα νέων ανδρών που επικράτησε και της Λιθουανίας με 77-74, στο πλαίσιο των ομίλων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Εσθονίας και εξασφάλισε την πρώτη θέση
Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα ήταν καταπληκτικοί για ακόμα ένα παιχνίδι και παρέμειναν αήττητοι κάνοντας το 4 στα 4 σε αυτή την πρώτη φάση

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 39-27, 49-55, 77-74

Η ελληνική ομάδα επέβαλε από το ξεκίνημα την ανωτερότητά της και παρά την έλλειψη βοήθειας από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος σκόραρε μόνο με μία βολή χωρίς να πάρει προσπάθεια σε 25 λεπτά συμμετοχής (!), προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων στο δεκάλεπτο και 12 στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού της αναμέτρησης η διαφορά έφτασε στο +15 (45-30) και όλοι πίστεψαν ότι ο αγώνας είχε τελειώσει, πρωτίστως δε οι διεθνείς που άρχισαν να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και επέτρεψαν στο αντίπαλο συγκρότημα να τρέξει ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 25-2 (!), με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να προηγηθούν με 6 πόντους (55-49) στο 30ό λεπτό.

Συνεχή τρίποντα των Λαρεντζάκη, Παπαπέτρου και Μποχωρίδη, όμως, ξανάβαλαν τη "γαλανόλευκη" ομάδα σε θέση οδηγού, καθώς η Εθνική "απάντησε" με τη σειρά της με ένα σερί 15-0. Στα τελευταία λεπτά οι Λιθουανοί μείωσαν εκ νέου τη διαφορά, όμως οι διεθνείς αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή βολών και έφτασαν στη νίκη. Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Σερβία νίκησε τη Γεωργία με 89-52.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ: Μποχωρίδης 9 (2 τρ.), Λαρεντζάκης 27 (5), Παπαπέτρου 19 (3), Καμπερίδης, Σλαφτσάκης 3 (1), Αντετονκούμπο 1, Μελισσαράτος 10, Αγραβάνης 8, Καραμαλέγκος.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ριάουκα 6, Λέκις 6 (2 τρ.), Γιουκνεβίτσιους 5 (1), Παλιουκένας 18 (2), Μοτσεβίτσιους 3, Σεμάσκα 3, Ολισεβίτσιους 5 (1), Κατσίνας 4, Καρινιάουσκας 7, Τσατκεβίτσιους 2, Γιογκέλα 15, Βάιτκους.

Πηγή: novasports.gr