Ο Σίλντενφελντ λύτρωσε τον Παναθηναϊκό στο 90′

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Παναθηναϊκός και Εργοτέλης στη Λεωφόρο, καθώς στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για το Κύπελλο οι “πράσινοι” επικράτησαν με το εύθραυστο 2-1 και η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς της Κρήτης, στις 30 Οκτωβρίου.

Το σκορ για τους παίκτες του Γιάννη Αναστασίου άνοιξε στο 41' ο Κλωναρίδης, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό του Πράνιτς με τον ιδιαίτερα κινητικό Ντίνα, όμως ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 59' με γκολ του Διαμαντάκου, μετά από πολύ καλή κάθετη πάσα του Χαλκιαδάκη.

Κι ενώ το παιχνίδι έδειχνε ότι θα λήξει ισόπαλο, στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σπυρόπουλου, πέτυχε το 2-1, δίνοντας  προβάδισμα στο “τριφύλλι” για την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.