“Ντόρτια” του Αστέρα Τρίπολης επί της Λάρισας

Δεν άφησε περιθώρια για να αμφισβητηθεί η υπεροχή του ο Αστέρας Τρίπολης στον επαναληπτικό αγώνα κόντρα στη Λάρισα στο γήπεδο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης της αρκαδικής πρωτεύουσας.

Το 0-0 του πρώτου αγώνα άφηνε ελπίδες στους Θεσσαλούς, οι οποίοι θεώρησαν ότι μπορούσαν να διεκδικήσουν την πρόκριση. Τελικά, όμως φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Ο αστέρας προηγήθηκε με γκολ του Ναβάρο στο 13' και εκεί που η Λάρισα προσπαθούσε να ισορροπήσει τον αγώνα, δέχτηκε δεύτερο τέρμα, με αυτογκόλ του Παπαγεωργίου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Η ανατροπή του αποτελέσματος για τη Λάρισα, μετά το 2-0 στην... πλάτη, έμοιαζε "βουνό" στο δεύτερο μέρος. Ο γηπεδούχος Αστέρας Τρίπολης άλλαζε εύκολα την μπάλα και έκανε ευκαιρίες. Στο 50' ο Ράγιος έκανε το 3-0 και στο 75' ο Χρήστος Καλαντζής έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Αρκάδων (4-0).

Για τη Λάρισα το γκολ της τιμής πέτυχε ο Φράνκου στο 86ο λεπτό (4-1).

Ο Αστέρας Τρίπολης θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός Βόλου - Ατρόμητος.