Γκολ-όνειρο από τον Παναγιώτη Κονέ

Υποψηφιότητα για το γκολ της σεζόν έθεσε ο Παναγιώτης Κονέ. Ο διεθνής μέσος, που αγωνίζεται στη Μπολόνια, πέτυχε απαράμιλλης ομορφιάς τέρμα για να ισοφαρίσει σε 2-2 τη Νάπολι στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης του Σαν Πάολο για τη 17η αγωνιστική της Serie A.

Ο Κονέ δέχτηκε τη σέντρα από τα δεξιά της επίθεσης των ροσομπλού, μετά από σέντρα του Ούγγρου μέσου Γκιόργκι Γκάρικς. Βρήκε στην κίνηση τη μπάλα και "εκτέλεσε" τον Μόργκαν ντε Σάνκτις με απευθείας "ψαλίδι" στο δεξί παραθυράκι της εστίας του.

Το σπάνιας ομορφιάς γκολ του Κονέ άλλαξε άρδην την ψυχολογία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πέτυχαν τρία λεπτά αργότερα και τρίτο γκολ και  πήραν τη νίκη, ανεβαίνοντας στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα και "καθηλώνοντας" παράλληλα τη Νάπολι στην τρίτη θέση, οκτώ ολόκληρους βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γιουβέντους και έναν πίσω από τη δεύτερη Ίντερ.