Θριαμβευτικά στον τελικό της Euroleague ο Παναθηναϊκός

Επιβλήθηκε με 73-57 της Φενέρμπαχτσε στον ημιτελικό

Στον τελικό της Euroleague μετά από 13 χρόνια επέστρεψε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του κόουτς Εργκίν Αταμάν επικράτησε 73-57 της Φενερμπαχτσέ στον πρώτο ημιτελικό της Uber Arena του Βερολίνου και ετοιμάζεται να «ράψει» το 7ο αστέρι. Στον τελικό της Κυριακής (26/5) θα αντιμετωπίσει το νικητή του έτερου ημιτελικού ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ Μαδρίτης (22:15).
Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος των «πρασίνων», που κράτησαν το προβάδισμα από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν ο Ματίας Λεσόρ με double-double (17π., 10ρ.)

Τρομερό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό καθώς βρέθηκε μόλις στο τετράλεπτο να προηγείται με 12-0 (!!) έχοντας 5/7 εντός παιδιάς σε αντίθεση με τη Φενέρ που είχε μετρήσει έως εκείνο το διάστημα 0/3 σουτ και 3 λάθη! Έκτοτε η τουρκική ομάδα προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς «ανοίγοντας» τον επιθετικό της λογαριασμό. Μάλιστα με επιμέρους σκορ 11-6 μείωσε σε 18-11, με τον Σερτάκ Σανλί να «ανοίγει» την άμυνα με το περιφερειακό του σουτ.

Ακόμα και έτσι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε σε διψήφιο προβάδισμα (22-11) λίγο πριν από το τέλος του α' δεκαλέπτου (22-13). Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν 8/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4 ασίστ για 2 λάθη, ενώ αντίθετα η Φενέρ είχε μετρήσει 4/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 3 ασίστ για 5 λάθη.

Αν και η διαφορά επέστρεψε στο +11 για τον Παναθηναϊκό (24-13 στο 11') στη συνέχεια δέχθηκε σερί 7-0 με το οποίο η Φενέρ μείωσε στις δύο κατοχές (24-20) πριν αναλάβει δράση ο Κέντρικ Ναν ο οποίος έδωσε το έναυσμα για «απάντηση» για το 29-20 δύο λεπτά αργότερα. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιες παρυφές (32-23 στο 15') αλλά ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα ήταν η στιγμή που ο Αντετοκούνμπο είχε 0/2 βολές με το σκορ στο 34-26 αντί το σκορ να πάει στο +10, στη συνέχεια οι «πράσινοι» δέχθηκαν τρίποντο και κάπως έτσι η ομάδα του Γιασικεβίτσιους επέστρεψε ολοκληρωτικά στο παιχνίδι.

Στο 19' είχε μειώσει στο τρίποντο (36-33) ενώ ο Χέιζ-Ντέιβις (12π., 2/3διπ., 2/4τρ., 2/3β.) με νέο σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο ένα καλάθι (38-36). Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε 12/18 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/5 βολές, 12-3 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 7 λάθη, ενώ αντίστοιχα η Φενέρμπαχτσε 6/11 δίποντα, 6/18 τρίποντα (σ.σ. μετά τα 1/7 συνέχισε με 5/11) 6/7 βολές, 10-5 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 7 λάθη.

H διαφορά επέστρεψε στο +7 για τον Παναθηναϊκό (45-38 στο 22') αλλά πέντε σερί πόντοι του Καλάθη έφεραν και πάλι τον δείκτη του σκορ με αυτόν του ημιχρόνου (45-43). Η εικόνα του αγώνα ήταν τελείως διαφορετική σε σχέση με αυτήν του πρώτου μέρους καθώς οι δύο ομάδες είχαν δώσει βαρύτητα στην άμυνα δυσκολεύοντας σε μεγάλο βαθμό τις επιθέσεις. Στα 03:37 πριν από το τέλος της 3ης περιόδου και έχοντας πραγματοποιήσει σερί 5-0 από το -6 (51-45), η Φενέρ μείωσε τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της (51-50) δίνοντας νέο χαρακτήρα ντέρμπι στον ημιτελικό.

Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +6 (56-50) ύστερα από ένα... λυτρωτικό τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη. Οι Γκραντ (13π.) και Λεσόρ (12π., 7ριμπ.) ήταν εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει από τους «πράσινους» με τον Παναθηναϊκό να είχε 15/25 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 8/13 βολές, 18-4 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 11 λάθη Αντίστοιχα η τουρκική ομάδα έκλεισε την 3η περίοδο 10/19 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 6/7 βολές και 13 ασίστ και 11 λάθη.

Με 4-0 έως το 31' η διαφορά επέστρεψε στο +10 για τον Παναθηναϊκό (60-50) με το συνολικό σερί να ήταν στο 9-0! Ο Ναν με «γκολ φάουλ» στο 35' έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +13 (65-52) και έκτοτε το ματς πήρε «πράσινο» χρώμα έως το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής!

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57

Πηγή: gazzetta