Euroleague: Πέρασε νικηφόρα από το Μόναχο και «αγκάλιασε» τη 2η θέση ο Παναθηναϊκός

Οι πράσινοι επικράτησαν με 82-75 της Μπάγερν

Με 3.500 οπαδούς του να κάνουν το Μόναχο... ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 82-75 τη Μπάγερν για την 33η και προτελευταία αγωνιστική της Euroleague και είναι αγκαλιά με τη 2η θέση.

Αν και ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα στην επίθεση δια χειρός Μήτογλου (2-6) και έδειχνε να παίρνει το momentum του αγώνα, η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Ο Σερτζ Ιμπάκα αποτέλεσε τον μεγάλο «πονοκέφαλο» για τον Εργκίν Αταμάν και αυτό διότι όχι μόνο πέτυχε 8 σερί πόντους, όχι μόνο «σκέπασε» το καλάθι της Μπάγερν αλλά φόρτωσε και τον Ματίας Λεσόρ με 2 φάουλ! Η Μπάγερν βρέθηκε να προηγείται με επτά πόντους διαφορά (15-8 στο 8') αλλά οι «πράσινοι» αντέδρασαν με τον Παπαπέτρου να δίνει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ για το 18-16 του δεκαλέπτου.

Αν και με την έναρξη της 2ης περιόδου ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός με γρήγορο 5-0 σε 18-18 η Μπάγερν συνέχισε να κάνει αυτό που ήξερε καλύτερα μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα. Τα περιφερειακά σουτ. Δύο σερί τρίποντα από Γουάιλερ-Μπαμ και Γκιφάι έγραψαν το 24-18 στο 13' αλλά έκτοτε μπήκε στην εξίσωση του ματς ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ο οποίος έγινε «παράγοντας» του αγώνα για την ισοφάριση του σκορ σε 24-24 και 26-26 έχοντας πάρει (πετυχημένες) πρωτοβουλίες στο σκοράρισμα.

Το επιμέρους των «πρασίνων» έφτασε το 16-4 για λογαριασμό του Παναθηναϊκού καθώς πήρε προβάδισμα με 28-34 στο 17'. Η Μπάγερν προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση και δεν άφηνε την ελληνική ομάδα να ανοίξει περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς. Ο Παπαπέτρου συμπλήρωνε τον εξαιρετικό Χουάντσο, με το ημίχρονο να κλείνει στο +4 για τους «πράσινους» (36-40) οι οποίοι είχαν 11/21 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 17-1 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 7 λάθη, ενώ οι Βαυαροί είχαν μετρήσει 6/15 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 13-1 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 4 λάθη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Αταμάν προηγήθηκε με +6 (36-42) ωστόσο το σκηνικό... επαναλήφθηκε. Η Μπάγερν «απαντούσε» με τρίποντα φέρνοντας εκ νέου το ματς στα ίσια (44-44 στο 23') αλλά έκτοτε ανέλαβε δράση ο Κέντρικ Ναν ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος (44-49 στο 25') αλλά οι Γουάιλερ-Μπαμ και Έντουαρντς «απαντούσαν» και έκαναν το ματς πραγματικό ντέρμπι (49-49 στο 27'). Το «τριφύλλι» ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό ωστόσο μπόρεσε να κλείσει την 3η περίοδο στο +4 (54-58) χάρη σε buzzer beater του Ναν με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά διαφορά επτά πόντων (54-61 στο 31') αλλά έκτοτε υπέστη μπλακ άουτ, με τους Μπολμάρο και Γουάιλερ-Μπαμπ να οδηγούν την Μπάγερν σε επιμέρους 11-2 (!) για το προσπέρασμα των Γερμανών σε 65-63 δύο λεπτά αργότερα. Έκτοτε το ματς έγινε γκραν γκινιόλ! Ο Σλούκας με τρίποντο ανάσα έφερε εκ νέου τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 65-66 στο 34' αλλά το ντέρμπι συνεχίστηκε (70-70 στο 36'). Χουάντσο και Σλούκας έφεραν τον Παναθηναϊκό εκ νέου στο +5 (75-80 στο 39') και όλα έδειχναν ότι θα έφταναν οι «πράσινοι» στην τελική επικράτηση. Ο Ναν με floater στα 42'' έγραψε το 75-82 και έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός για την Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82

Πηγή: gazzetta