Euroleague: «Απόδραση» της Βαλένθια από την έδρα του Παναθηναϊκού με τρίποντο στην εκπνοή

Η ισπανική ομάδα επικράτησε με 92-91 στο ΟΑΚΑ

Ένα τρίποντο... μαχαιριά του Τζόουνς στην εκπνοή του αγώνα στο ΟΑΚΑ χάρισε τη νίκη στην Βαλένθια απόψε με 92-91 επί του Παναθηναϊκού για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ράντονιτς επέλεξε να μην κάνει φάουλ στην τελευταία φάση, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να το πληρώσει ακριβά και να επιτρέψει στην ισπανική ομάδα να κάνει μια σπουδαία... απόδραση από την Αθήνα.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε πολλά προβλήματα να επιλύσει μετά τις απουσίες των Γουόλτερς, Παπαγιάννη και Πονίτκα αλλά με τους Λι και Μπέικον να είναι ιδιαίτερα ορεξάτοι στην επίθεση οι «πράσινοι» ήταν αποτελεσματικοί και είχαν τις «απαντήσεις» στα τρίποντα των Τζόουνς και Γουέμπ οι οποίοι είχαν ξεχωρίσει από πλευράς της Βαλένθια. Μετά το αρχικό 15-11 οι «πράσινοι» βρέθηκαν και στο +5 (24-19) με το οποίο «έκλεισαν» και το πρώτο δεκάλεπτο (26-21) έχοντας 6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα 5/7 βολές και 10 ασίστ, οι τέσσερις εκ των οποίων από τον Ντουέιν Μπέικον (6π., 4ασ.) Μάλιστα ο Ράντονιτς είχε ρίξει από νωρίς στο παρκέ και τους Τόμας, Αγραβάνη, με τον Αμερικανό να.. σουτάρει από τη πρώτη στιγμή που έπιασε την μπάλα στα χέρια του.

Όπως αποδείχθηκε χρειάστηκε μερικά λεπτά μέχρι να «βρει» το χέρι του και μαζί με τον Αγραβάνη ο οποίος έβγαλε ενέργεια στην άμυνα βοήθησε τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί για πρώτη φορά με +9 πόντους (36-27 στο 15'). Οι «πράσινοι» έλεγχαν το ματς και διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ (44-37 στο 18') έχοντας πάρει τα περισσότερα πράγματα από την επίθεσή τους προσπαθώντας να καλύψουν τα ουκ ολίγα αμυντικά «κενά» που είχαν παρατηρηθεί. Ο Γκουντάιτις ολοένα και ανέβαζε την απόδοσή του (47-39 και 49-41 στο 19') έχοντας στο πρώτο μισό του αγώνα 9 πόντους (3/5δίπ., 3/4β., 7ριμπ.) έχοντας ξεχωρίσει μαζί με τον Πάρις Λι (11π., 3/4τρ., 2/2β., 3ασ.)

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 49-42 έχοντας 13/20 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 11/13 βολές, 13-5 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 τάπες και 6 λάθη. Την ίδια ώρα η Βαλένθια (Τζόουνς 10π., 3ασ.) μέτρησε στο πρώτο μισό 11/18 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 8/11 βολές, 9-2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και επίσης 6 λάθη.

Τα αμυντικά προβλήματα ωστόσο έκαναν την εμφάνιση τους στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, κάτι που φρόντισε να εκμεταλλευτεί η Βαλένθια προκειμένου να «ψαλιδίσει» την διαφορά με σερί 6-0 και να μειώσει σε απόσταση ενός πόντου (49-48 στο 22') πριν πραγματοποιήσει επιμέρους 11-3 σε διάστημα τριών λεπτών για το πρώτο προβάδισμα με 52-53. Έκτοτε το ματς πήγαινε πόντο-πόντο. Ο Ματ Τόμας ανέβασε κατακόρυφα την επιθετική του συνεισφορά έξω από τα 6.75 μέτρα (60-58 στο 26') και θα μπορούσε να αυξήσει περισσότερο τη διαφορά ο Παναθηναϊκός, αλλά οι Ισπανοί «απάντησαν» με 5-0 για το 60-63 στο 27'. Ο Αλεξάντερ είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Τζόουνς με αποτέλεσμα να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με την Βαλένθια να έχει το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (68-69).

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα στο ΟΑΚΑ το ματς ήταν πραγματικό «γκραν-γκινιόλ». Ο Μπέικον είχε αφήσει την καλή εμφάνιση του α' δεκαλέπτου στα... αποδυτήρια, οι «πράσινοι» είχαν περιορισμένες λύσεις καθώς έβρισκαν σκορ μόνο από τους Λι και Γκουντάιτις (73-71 στο 32') αλλά ένα νέο 0-5 της Βαλένθια την έφερε και πάλι μπροστά με 73-76. Μάλιστα πήρε και διαφορά τεσσάρων πόντων (75-79 στο 35') με τον Βίκτορ Κλαβέρ να αποτελούσε το «κρυφό όπλο» του Μουμπρού με τα περιφερειακά σουτ από το «τέσσερα».

Βέβαια ο Αρτούρας Γκουντάιτις πραγματοποιούσε το καλύτερο παιχνίδι τη φετινή σεζόν «παίζοντας» μόνος του με όλους τους ψηλούς της ισπανικής ομάδας. Με τον Λιθουανό να «τελειώνει» φάσεις από το «ζωγραφιστό» ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους 9-2 και προηγήθηκε με 84-81 τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Άμεση ήταν η απάντηση της Βαλένθια και με 4-0 πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 84-85 ενώ ακολούθησαν 2/2 βολές του Λι στο 1:34 για το 86-85.

Ο Τζόουνς με απίστευτο λέι απ στο 1:12 έγραψε το 86-87 ενώ και πάλι ο Πάρις Λι με άλλο ένα «ζευγάρι» βολών στα 57'' έστειλε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο προβάδισμα με 88-87. Ο Τζόουνς ωστόσο είχε... πάρει πάνω το τις τελευταίες επιθέσεις των Ισπανών και είχε από τη μεριά του άλλες 2/2 βολές στα 47'' για το 88-89. Και πάλι ο Πάρις Λι με «γκολ φάουλ» στα 42'' έδωσε προβάδισμα ομάδα του με 90-89 καθώς είχε αστοχήσει στη συμπληρωματική βολή ενώ ο Γκουντάιτις είπε «όχι» στη συνεργασία της Βαλένθια στα 22'' και έδωσε νέα κατοχή στον Παναθηναϊκό.

Στα 17'' ο Ματ Τόμας με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα ενός καλαθιού στον Παναθηναϊκό (91-89) και η Βαλένθια είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια της όπου ο Κρις Τζόουνς με τρίποντο στο φινάλε χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92.

Πηγή: gazzetta