Euroleague: Συντριβή στο Βερολίνο για τον Παναθηναϊκό από την Άλμπα

Οι πράσινοι ηττήθηκαν με 94-65

Κατώτερος των περιοτάσεων ο Παναθηναϊκός συνετρίβη στο Βερολίνο από την Άλμπα για την 3η αγωνιστική της Euroleague. Η γερμανική ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη και επικράτησε με 94-65.

Πλέον, το ρεκόρ του Παναθηναϊκού στη φετινή διοργάνωση είναι μία νίκη και δύο ήττες.

Δίχως μακρινό σουτ, δημιουργία, εκνευριστική αστοχία στις βολές και τα επιθετικά «όπλα» του σε... ύπνωση, το «τριφύλλι» παραδόθηκε, απέναντι στην αήττητη Άλμπα (3-0).

Η επιβλητική νίκη της Άλμπα, μάλιστα, παίρνει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις από τις απουσίες των σημαντικών Μάοντο Λο, Τζαλίν Σμιθ, Γιοχάνες Τίμαν και Μάρκους Έρικσον.

Αν και στο πρώτο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κρατήσει το σκορ χαμηλά ώστε να πάρει τα ηνία στα χέρια του, πλήρωσε αφενός την αστοχία του και αφετέρου τα πολλά λάθη. Την ίδια ώρα η Άλμπα έκανε αυτό που δεν... ήθελαν οι «πράσινοι» καθώς άνοιξαν τον ρυθμό του αγώνα, έτρεξαν και με την παραμικρή ευκαιρία άρχισαν να «πυροβολούν» έξω από τα 6.75 μέτρα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 7' μέτρησε 5/8 τρίποντα με αποτέλεσμα να πάρει και προβάδισμα 11 πόντων (17-6). Στην «πράσινη» επίθεση δεν λειτουργούσε τίποτε απολύτως και είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο (17-9) με μόλις 2/13 εντός παιδιάς!

Επιπλέον οι παίκτες του Ράντονιτς είχαν υποπέσει και σε τέσσερα λάθη, ενώ η Άλμπα είχε στο σύνολο 5/10 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, αλλά και μόλις 1/10 δίποντα. Παρόλα αυτά κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ έχοντας εκμεταλλευτεί την επιθετική αδυναμία του «τριφυλλιού» καθώς δεν σκόραρε εντός παιδιάς στα τελευταία έξι λεπτά της 1ης περιόδου. Βέβαια η... ενεργοποίηση του Άντριους έμελλε να αλλάξει προς στιγμήν την εικόνα του αγώνα στο Βερολίνο.

Ο Αμερικανός αποτέλεσε τη μοναδική αξιόπιστη λύση του Παναθηναϊκού στην επίθεση και με συνεχόμενους πόντους βοήθησε την ομάδα του μειώσει τη διαφορά στο ένα καλάθι (21-19) με επιμέρους 13-2. Όμως δεν ήταν και... αρκετό. Σε πρώτη φάση ο Ταμίρ Μπλατ και σε δεύτερη ο Λουκ Σίκμα, ήταν εκείνοι που είχαν προκαλέσει και τα περισσότερα προβλήματα στην «πράσινη» άμυνα. Η διαφορά επέστρεψε στο +11 για την Άλμπα (32-21) ενώ εκτοξεύθηκε τόσο στο +12 (38-26) όσο και στο +13 (43-30) λίγο πριν από το τέλος του α' ημιχρόνου.

Στο πρώτο μισό του ματς ο Παναθηναϊκός είχε μετρήσει μόλις 4/16 δίποντα αλλά και 6/14 τρίποντα, ενώ «πληγή» ήταν οι βολές με 7/13 από τα 4.5 μέτρα. Οι Γκριγκόνις, Λι και Πονίτκα δεν είχαν βοηθήσει καθόλου έχοντας 2/15 σουτ συνολικά και μόνο ο Άντριους προσπαθούσε να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά (13π., 2/2δίπ., 2/3τρ., 3/3β.) Αντίστοιχα η Άλμπα είχε μετρήσει 10/23 δίποντα (σ.σ. 9/13 στο β' δεκάλεπτο!), 6/15 δίποντα και 5/5 βολές.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν... διέφερε σε μεγάλο βαθμό από το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου. Τα ίδια και χειρότερα για τον Παναθηναϊκό! Με... συνοπτικές διαδικασίες και σερί 17-0, ο δείκτης του σκορ έφτασε στο +27 για την γερμανική ομάδα (60-33) καθώς οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούσαν να βρουν σκορ ούτε με... αίτηση! Μέχρι εκείνο το σημείο είχαν 0/12 σουτ, με τον Πάρις Λι να σκοράρει για πρώτη φορά στην 3η περίοδο με floater ύστερα από πέντε λεπτά. Με 27% στα δίποντα έως το 30' (64-45) ήταν αδύνατον για τους «πράσινους» να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο στο παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να «ψαλιδίσουν» κάτω την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους.

Έκτοτε δεν υπήρχε γυρισμός. Με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα ήταν αδύνατον για αυτόν τον Παναθηναϊκό να επιστρέψει στο παιχνίδι. Μπορεί να μείωσε στους 16 πόντους (66-50 στο 31') αλλά σε χρόνο «dt» ο δείκτης του σκορ επέστρεψε στο +25 για την Άλμπα (75-50 στο 33') ρίχνοντας οριστικά και αμετάκλητα τους τίτλους τέλους. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους «πράσινους» καθώς είδαν την διαφορά να εκτοξεύεται και στο -31 (85-54) στο 36'!

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 43-33, 64-45, 94-65

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 6 (1), Μακόφσκι 2, Ντίλοου 5 (1), Βέτσελ 11 (1), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Ολίντι 7 (1), Κουμάντζι 10, Σίκμα 16 (2), Λάμερς 7 (1), Μπλατ 15 (4), Ζούσμαν 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 11 (1), Παπαγιάννης, Μποχωρίδης 5 (1), Oυίλιαμς 6 (1), Άντριους 13 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 5, Γκριγκόνις 14 (3), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 8.

Πηγή: gazzetta