Ήττα στην παράταση από την Σερβία για την Ελλάδα με 100-94 – Δεν έφτασαν οι 40 πόντοι του Γιάννη

Στους 29 πόντους σταμάτησε ο Γιόκιτς

Η Ελλάδα ηττήθηκε στην παράταση με 100-94 στην Σερρβία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ, παρά τους 40 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος όμως κέρδισε στην προσωπική μονομαχία με τον Γιόκιτς, που είχε 29 πόντους.

Με τον ενθουσιασμό του κόσμου η Σερβία προσπάθησε να μπει πιο δυνατά το παιχνίδι και να ελέγξει το ματς, παρά το... showtime που θέλησε να προσφέρει η Εθνική μας ομάδας δια χειρός Γιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά 11-4 και στη συνέχεια με 13-6, προκαλώντας πολλά προβλήματα στην ελληνική άμυνα. Όμως όταν «δούλεψαν» τα deflections και έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, μπόρεσε να βρει και εύκολα καλάθια στο transition. Με επιμέρους 12-4 η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα με 18-17, σ' ένα ματς όπου οι.. άμυνες είχαν πάει περίπατο και τα ποσοστά ήταν υψηλά και για τις δύο ομάδες.

Όμως οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν σ' εκείνο το διάστημα τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια (σχεδόν με πανομοιότυπο τρόπο, ήτοι με δεξί χουκ) έφερε την ομάδα του στο 31-25 με τη λήξη της α' περιόδου. Ένα διάστημα όπου οι γηπεδούχοι είχαν 8/13 δίποντα και 4/4 τρίποντα, ενώ η Εθνική μας 7/11 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποτελούσε την απειλή των Σέρβων, ενώ σε καλή επιθετική βραδιά ήταν και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Παρόλα αυτά το αμυντικό πρόβλημα της ελληνικής ομάδας παρέμενε... άλυτο. Ειδικά στο «πέντε εναντίον πέντε» η Σερβία έβρισκε συνέχεια λύσεις και «χτυπούσε» συνέχεια μέσα από την «γαλανόλευκη» ρακέτα. Αποτέλεσμα; Να βρεθεί στο +9 (37-28) αλλά μ' ένα ντεμαράζ με σουτ από την περιφέρεια, η Ελλάδα πραγματοποίησε επιμέρους 14-3 και προηγήθηκε με 40-42 στο 17'. Όπως αποδείχθηκε ο τραυματισμός του Μίτσιτς σ' εκείνο το σημείο... συσπείρωσε τους Σέρβους οι οποίοι «απάντησαν» με 11-0 σερί για το 51-42 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (51-44).

Στο πρώτο μισό του ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 17 πόντους με 4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ άλλους 8 πόντους με 2/4 τρίποντα είχε μετρήσει ο Ντόρσεϊ. Συνολικά η ελληνική ομάδα είχε 10/21 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6/8 βολές, 15 ριμπάουντ και 13 ασίστ, ενώ η Σερβία (Γιόκιτς 11π., Μίτσιτς 9π.) 16/27 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ και 7 λάθη για... 17 ασίστ!

Η αντίδραση της Ελλάδας ωστόσο ήρθε στην 3η περίοδο. Χωρίς να πραγματοποιήσει κάποιο μεγάλο σερί αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε στη μία κατοχή (61-58) στο 24' αλλά σε συνδυασμό με κάποια σφυρίγματα υπέρ των Σέρβων δεν μπόρεσε να βρεθεί πιο κοντά από τους τέσσερις πόντους (64-60). Η ομάδα του Πέσιτς βρέθηκε στο +8 (68-60) έχοντας εκμεταλλευτεί το δικό της μομέντουμ, το οποίο προήλθε από τα... ουκ ολίγα δώρα των διαιτητών. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο +7 για την Σερβία (70-63) έχοντας 7/11 τρίποντα και 21 ασίστ, ενώ η ελληνική ομάδα σούταρε με 8/18 τρίποντα, έχοντας ωστόσο και 16 λάθη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπαθούσε να κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι (72-68 στο 32') χάρη στον φοβερό και τρομερό Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά ο Πέσιτς είχε... κρυφό άσο στο μανίκι του και άκουγε στο όνομα Όγκνιεν Γιάραμαζ! Οι Σέρβοι βρέθηκαν εκ νέου στο +8 (76-68 στο 33') και έδειχναν να ελέγχουν το ματς, ακόμη και αν ο Νίκολα Γιόκιτς είχε περάσει αρκετή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο στον πάγκο. Μετά το 76-70 ο Αγραβάνης αποβλήθηκε με 5ο φάουλ, οι Σέρβοι βρέθηκαν εκ νέου στο +9 (79-70) αλλά μ' ένα σερί 6-0 δια χειρός Γιάννη και Θανάση η Εθνική μας μείωσε σε 79-76 κάνοντας εκ νέου το ματς... ντέρμπι.

Όμως οι λεπτομέρειες έμελλε να κρίνουν το παιχνίδι. Ένα 5-0 σερί το οποίο διαμορφώθηκε με τρίποντο του Γιάραμαζ με... ταμπλό για το 84-76 έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ της Σερβίας. Όσο και αν προσπάθησε να απαντήσει η Ελλάδα με Καλάθη και Θανάση, οι Σέρβοι (με τον Γιόκιτς) ευστοχούσαν σε απίθανα σουτ, οι οποίοι είχαν και το... ξεκάθαρο σπρώξιμο των διαιτητών. Όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα έμελλε να έρθουν τα πάνω κάτω! Αν και οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί 87-79, η Ελλάδα πραγματοποίησε σερί 8-0 με αποκορύφωμα το τρίποντο του Ντόρσεϊ στα 11'' το οποίο έφερε το ματς στα ίσια! Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, ο Γιάραμαζ αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί όμως οι Σέρβοι φάνηκαν πιο δυνατοί και επικράτησαν με 100-94.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87, 100-94

Πηγή: Gazzetta