Euroleague: Ο ανεβασμένος Παναθηναϊκός νίκησε στην Πόλη τη Φενέρ και… περιμένει τον Ολυμπιακό

Οι πράσινοι επικράτησαν με 62-59

Με τρίποντο του Μέικον στο φινάλε ο ανεβασμένος Παναθηναϊκός νίκησε με 62-59 στην Πόλη τη Φενέρμπαχτσε και έκλεισε με επιτυχία τη φετινή του κακή σεζόν στην Euroleague. Βεβαίως, οι πράσινοι στοχεύουν πλέον στο ελληνικό πρωτάθλημα και περιμένουν τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ τη Δευτέρα, καθώς με νίκη θα εξασφαλίσουν την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς των πλέι οφ.

Το ματς

Ιδιαίτερα ορεξάτος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ματς και χάρη στο πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι του, κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να προηγηθεί με double score 7-14 ακριβώς στο πεντάλεπτο. Παπαπέτρου και Έβανς ήταν οι πρωταγωνιστές των «πρασίνων» οι οποίοι εάν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην επίθεση ή λίγο πιο άτυχοι οι παίκτες της Φενέρ (σ.σ. πήραν έξι πόντους απλά... πετώντας τη μπάλα όταν έληγε το 24άρι) η διαφορά θα είχε μείνει σε διψήφιες παρυφές έως το τέλος της α' περιόδου. Ο Παναθηναϊκός είχε 7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η Φενέρμπαχτσε (Χένρι 10π., 2/2τρ.) μέτρησε αντίστοιχα 5/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και τις μισές ασίστ από την ελληνική ομάδα.

Η διαφορά των επτά πόντων διατηρήθηκε μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (27-34 στο 16') και αυτό χάρη στον Παπαπέτρου ο οποίος ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους (4/5δίπ., 2/2τρ., 1/1β.) και 4 ασίστ! Όμως κάποια αβίαστα λάθη, εφάμιλλα με αυτά της περασμένης Τετάρτης στο Βερολίνο, «έριξαν» την διαφορά στους τρεις πόντους (31-34 στο 18') πριν κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο +6 (32-38). Ένα διάστημα όπου είχε 12/17 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 11-4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη, ενώ η Φενέρ 9/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 6-8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο η επίθεση ήταν το όπλο των «πρασίνων», στο πρώτο τετράλεπτο της 3ης περιόδου οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν πάθει «αφλογιστία» με αποτέλεσμα η Φενέρ να βρεθεί στο -4 (34-38) στο 23'. Όμως από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικές λύσεις και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 πόντους (34-42) στο 25'. Όμως δεν υπήρχε και ανάλογη συνέχεια. Η «ζώνη» της Φενέρ έβαλε μπελάδες στην ελληνική ομάδα η οποία δέχθηκε επιμέρους σκορ 15-2 (!!) και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (49-44) έχοντας αλλάξει άρδην την εικόνα της αναμέτρησης. Δηλαδή ο Παναθηναϊκός σημείωσε στο 3ο δεκάλεπτο μόλις 6 πόντους και δέχθηκε 17! Βέσελι και Χένρι ήταν εκείνοι που είχαν δώσει στην ομάδα του το «μομέντουμ» την ώρα που ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος είχε νιώσει ενοχλήσεις και δεν μπορούσε να αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +7 για τη Φενέρ στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου (51-44 στο 31') ενώ ο μεγαλύτερο δείκτης υπέρ των γηπεδούχων ήταν οι +8 πόντοι (56-48) στο 34'. Τα επιθετικά προβλήματα δεν... έλεγαν να αφήσουν τον Παναθηναϊκό έχοντας παρουσιάσει ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε σύγκριση με αυτό του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62

Πηγή: Gazzetta