Europa League: «Λυτρωτική» νίκη 2-1 στο φινάλε για τον Ολυμπιακό επί της Άντβερπ

Στον άλλο αγώνα του ομίλου Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Φενερμπαχτσέ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το τρίποντο στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Europa League, επικρατώντας στο φινάλε με 2-1 της Άντβερπ στο «Καραϊσκάκης».

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο αποφασιστικά στον αγώνα, είχαν ευκαιρίς, πέτυχαν ένα γκολ στο 38΄ με τον Ελ Αραμπί, που ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR ως οφσάιντ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του α΄ ημιχρόνου ωστόσο, κινδύνεψε να δεχθεί γκολ, καθώς οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν μια κάμψη στην απόδοση των γηπεδούχων και έγιναν απειλητικοί, χωρίς ευτυχώς να καταφέρουν κάτι παραπάνω.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ μόλις στο 52 με τον Ελ Αραμπί να κερδίζει στον αέρα το αντίπαλο στόπερ και με καφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Μαντί Καμαρά. Οι πρωταθλητές Ελλάδος πίεσαν και για δεύτερο γκολ, ωστόσο από το 70¨ και μετά έκανε κοιλιά στην απόδοσή του και αυτή τη φορά το πλήρωσε. Στο 75΄ ο Σαμάτα τρύπωσε στην άμυνα του Ολυμπιακού και την έστειλε με κεφαλιά, έπειτα από ασίστ του Μπένσον από τα δεξιά.

Ο Μαρτίνς άλλαξε το σχήμα σε 4-4-2 περνόντας στο παιχνίδι τον Τικίνιο δίπλα στον Ελ Αραμπί και στο 87΄ ο Ρέαμπτσουκ έκανε κίνηση στην περιοχή, ο Βρουσάι του έδωσε τη μπάλα και ο Μολδαβός σκόραρε κάνοντας το τελικό 2-1.