Euroleague: Ξέσπασε στη Βαλένθια ο Παναθηναϊκός, νίκη με 91-72

Οι «πράσινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-14

Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βαλένθια με 91-72 στο ΟΑΚΑ και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ΣΕΦ για το ντέρμπι «αιωνίων» την επόμενη αγωνιστική της Euroleague.

Εξαιρετικοί οι Παπαγιάννης (8π., 9ρ.), Μήτογλου (11π., 7ρ.), ο Άαρον Ουάιτ  (12π., 5ρ.), ενώ μεγάλος ματς έκανε ο Λευτέρης Μποχωρίδης  (12π., 5ασ.).

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο τρίλεπτο του ματς (8-7) αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων έπρεπε να γίνει αλλαγή στην κορυφή της ρακέτας, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να ήταν εκείνος ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έκανε την διαφορά στο ματς. Εκτός του ότι «σκέπασε» το «πράσινο» καλάθι, πήρε πολλές μπάλες στην επίθεση και με συνεχόμενους πόντους οδήγησε τους «πράσινους» σε ένα 12-3 και σε διαφορά 10 πόντων (20-10)! Ηταν ένα διάστημα όπου λειτουργούσαν τα πάντα στην εντέλεια για τον Παναθηναϊκό και στις δύο πλευρέ του παρκέ.

Όμως οι συνεχόμενες αλλαγές από τον πάγκο του «τριφυλλιού» σε συνδυασμό με την είσοδο του Χέρμανσον στην πεντάδα της Βαλένθια, έφεραν τα πάνω-κάτω στο ματς. Ο Ισλανδός με επτά σερί και αναπάντητους πόντους βοήθησε την ισπανική ομάδα να μειώσει σε 20-17 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-20. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν 8/11 δίποντα και 8 περισσότερα ριμπάουντ (10-2), αλλά μετρούσαν παράλληλα 0/4 τρίποντα σε αντίθεση με τη Βαλένθια που είχε 4/8 έξω από τα 6.75 μέτρα.

Η διαφορά παρέμενε στο καλάθι έως το 12' (26-24) αλλά εκείνη τη στιγμή ήταν η στιγμή της... αφύπνισης του Ζακ Όγκουστ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση! Με τον σέντερ των «πρασίνων» να «βγάζει» άμυνες και να «τελειώνει» φάσεις στην επίθεση και τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει με τη σειρά του πέντε σερί πόντους, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους 14-4 και προηγήθηκε με 40-28 στο 16'! Η άμυνά του ήταν εξαιρετική με αποτέλεσμα να φτάσει τη διαφορά και στο +16 (48-32) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-34).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μέτρησε 4/8 τρίποντα (και 4/12 στο σύνολο), κράτησε ψηλά το ποσοστό στα δίποντα (73,7% με 14/19) είχε περισσότερα από διπλάσια ριμπάουντ (18-7) και σχεδόν διπλάσιες ασίστ (15-9). Την ίδια ώρα η Βαλένθια μετρούσε 9/16 δίποντα και 4/13 τρίποντα (σ.σ. είχε 0/5 στην β' περίοδο) και τους Χέρμανσον (11π.) και Μαρίνκοβιτς (8π.) να ήταν οι μοναδικοί που... απασοχλούσαν το «πράσινο» καλάθι. Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Νέντοβιτς είχε 12 πόντους (σ.σ. αλλά και 2/8 τρίποντα) ο Παπαγιάννης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ενώ άλλους 8 πόντους είχε και ο Ουάιτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε σε μεγάλο βαθμό. Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και δεν άφηνε τη Βαλένθια να πλησιάσει στο σκορ. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, ενώ και με τις βοήθειες του Παπαπέτρου, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +19 για την ομάδα του Όντεντ Κάτας (53-34 στο 24'), δείγμα και των όσων συνέβαιναν στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Η Βαλένθια με ένα μίνι σερί του Πρέπελιτς μπόρεσε να μειώσει μέχρι τους 12 πόντους (57-45) αλλά και πάλι. Οι «πράσινοι» δεν... πτοήθηκαν και κράτησαν την διαφορά κοντά στους 16 με 18 πόντους έως και το τέλος του γ' δεκαλέπτου (68-52).

Ουσιαστικά η τελευταία περίοδος του ματς αποτέλεσε τυπική διαδικασία με την διαφορά να φτάνει και στους 20 πόντους (80-60) για πρώτη φορά στο ματς. Μόνο και μόνο από αυτό, εύκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος τα όσα συνέβαιναν στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί το πιο «γεμάτο» και πιο ποιοτικό παιχνίδι του τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-34, 68-52, 91-72