Euroleague: Θρίαμβος του Παναθηναϊκού στη Μόσχα, 78-76 την Χίμκι

Ποδαρικό με το δεξί για το «τριφύλλι» με κορυφαίους τους Μποχωρίδη, Παπαπέτρου

Ο λαβωμένος Παναθηναϊκός (χωρίς Σαντ Ρος, Τζάκσον, Ουάητ) κατάφερε να αποδράσει από τη Μόσχα με σπουδαίο διπλό, καθώς επικράτησε της Χίμκι (χωρίς Σβεντ, Μονρό) με 78-76, στην πρεμιέρα του στη φετινή Euroleague.

Οι «πράσινοι» είχαν ως παίκτη-αποκάλυψη τον Λευτέρη Μποχωρίδη ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Παπαπέτρου, Μήτογλου και Μπέντιλ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι στη Ρωσία, έχοντας απόλυτη συγκέντρωση στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση. Η επιθετική άμυνα έφερνε είτε κλεψίματα, είτε λάθη των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να ελέγξουν οι «πράσινοι» το ματς χάρη στο εξαιρετικό «διάβασμα» του Βόβορα στην αρχή του αγώνα, την καλή παρουσία του Μποχωρίδη ο οποίος έπαιζε και για τους... Σαντ-Ρος, Τζάκσον, τον δυναμισμό του Φόστερ, αλλά και τις βοήθειες που πρόσφερε ο Ζακ Όγκουστ.

Αμέσως ο Παναθηναϊκός άρχισε να «χτίζει» διαφορά στο σκορ και να φτάσει στο +8 (9-17) στο 3:40 πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Μπορεί ο 43χρονος τεχνικός να ανακάτεψε την τράπουλα, αλλά στο 01:29 η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 14 πόντους (11-24). Αν υπήρχε λίγη περισσότερη συγκέντρωση ώστε να απέφευγαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού κάποια παιδαριώδη λάθη θα μπορούσαν να βάλουν «γερές» βάσεις νίκης από το ημίχρονο.

Αν και ο Μπούκερ κυριαρχούσε στην «πράσινη» ρακέτα, δεν είχε την απαραίτητη βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Όταν τη βρήκε στα πρόσωπα των Μπέρτανς και Τίμα, η Χίμκι άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά και με ένα 9-0 να μειώσει σε 20-24 στο 11'. Οι «πράσινοι» με βολές του Μπέντιλ, ένα καλάθι του Μποχωρίδη και τα επιθετικά ριμπάουντ του... ερχόμενου από τον πάγκο Κασελάκη (1-5), οι «πράσινοι» έφτασαν και πάλι στο + (20-29) πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο. Όμως δεν υπήρξε και συνέχεια.

Λίγο η «πράσινη» χαλάρωση, λίγο δύο σουτ από Τίμα και Γερέμπκο, βοήθησαν την ρωσική ομάδα να πραγματοποιήσει νέο επιμέρους 16-6 και να προηγηθούν με 36-35 πριν κλείσει το πρώτο μισό του ματς στο 39-41 για τον Παναθηναϊκό. Ο Νέντοβιτς δεν είχε βοηθήσει καθόλου έχοντας 0/4 τρίποντα, με τον Παπαπέτρου να ήταν πρώτος σκόρερ (9π., 3/5δίπ., 0/2τρ., 3/4β., 3ριμπ., 2ασ.) και τον Μποχωρίδη να ήταν καλός στο ξεκίνημα (7π., 2/2δίπ., 0/1τρ., 3/3β., 1ρ., 1κλ., 4λ.) Ο Παναθηναϊκός είχε κλείσει το ημίχρονο με 14/23 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 10/14 βολές, 10-14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 λάθη, ενώ η Χίμκι με 9/19 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 15/17 βολές, 4-11 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 λάθη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερη στην 3η περίοδο. Και πάλι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα, αλλά αυτή τη φορά βρήκε και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ντίνο Μήτογλου με αποτέλεσμα να προηγηθεί εκ νέου με 46-51 στο 23'. Όμως δύο λανθασμένες επιθέσεις έδωσαν την ευκαιρία στην Χίμκι να φέρει το ματς στα ίσια (51-51) και στη συνέχεια να προηγηθεί για πρώτη φορά με πέντε πόντους (57-52) ολοκληρώνοντας νέο επιμέρους 11-1. Η διαφορά έφτασε λίγο αργότερα και τους 6 πόντους για την Χίμκι (62-56) χάρη στον Ζάιτσεφ που ήρθε από το... πουθενά, αλλά με ένα τρίποντο του Μποχωρίδη, το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» στο 62-59.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε το σθένος και το καθαρό μυαλό για να παραμείνει στο παιχνίδι και να μην αφήσει την Χίμκι να ελέγξει το παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 35' είχε ανακτήσει τα ηνία στο σκορ με 70-71 ύστερα από βολές του Παπαγιάννη ο οποίος κράτησε τον Παναθηναϊκό στο ματς και με φόλοου για το 73-73 στο 37'. Στο 1:47 ο Παπαπέτρου ως από μηχανής Θεός πήρε επιθετικό ριμπάουντ και με γκολ φάουλ έδωσε αέρα... πόντων 3 πόντων (73-76). Στο 39' ο αρχηγός του Παναθηναϊκού αστόχησε σε τρίποντο για το +6 αλλά και ο Μίκι δεν βρήκε στόχο από πλεονεκτική θέση στην αμέσως επόμενη επίθεση. Ο Φόστερ με 2/2 βολές έδωσε στους «πράσινους» διαφορά πέντε πόντων (73-78) αλλά στα 27'' ο Μπέρτανς με ένα απίστευτο τρίποντο από τη γωνία εκτός ισορροπίας μείωσε σε 76-78. Στις δύο επόμενες φάσεις ο Μποχωρίδης αστόχησε σε λέι απ, ενώ ο Μπέρτανς αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα για την παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 39-41, 62-59, 76-78