Η Μπασκόνια κατάφερε το break στη Μόσχα με νίκη 78-68 επί της ΤΣΣΚΑ

Οι Βάσκοι έκαναν το 1-1 στη σειρά

Με έναν εκπληκτικό Πουαριέ που σημείωσε 14 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουν και εξαιρετικούς τους Χίλιαρντ (16π.) και Σιλντς (15π.), η Μπασκόνια επικράτησε της ΤΣΣΚΑ με 78-68 μέσα στη Μόσχα και έκανε το 1-1 στη σειρά για τα play off της Euroleague.

Η Μπασκόνια άρχισε εξαιρετικά το ματς και τα τρίποντα των Γκαρίνο-Σιλντς, αλλά και οι βολές του Φόιγκταν έγραψαν το 2-8 στο 2'. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, αφού οι Βάσκοι κατάφεραν να κάνουν το 18-27 με τον Πουαριέ, ο οποίος μπήκε και δημιούργησε προβλήματα στην ΤΣΣΚΑ.

Η ομάδα του Περάσοβιτς ξέφυγε με 20-34 με τις βολές του Χίλιαρντ στο 12', αλλά το σύνολο του Ιτούδη έτρεξε 11-0 σερί και έκανε το 31-34. Σέρχιο και Κλάιμπερν διαμορφωσαν το σκορ του ημιχρόνου (37-42). Η ΤΣΣΚΑ σούταρε με 4/14 τρίποντα, ενώ η Μπασκόνια με 4/11 στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Σέρχιο άρχισε να ζεσταίνεται στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε σε 47-48, αλλά ο Σενγκέλια βρήκε στόχο για τρεις, κάνοντας το 47-51. H Μπασκόνια κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της και με το τρίποντο του Βιλντόζα... εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (52-63).

Ο Χίγκινς μείωσε σε 63-72 με τρίποντο, 4 λεπτά πριν το τέλος. Ο Σέρχιο μείωσε σε 68-75, ένα λεπτό πριν τη λήξη, όμως οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στη συνέχεια και έτσι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-42, 52-66, 68-78