«Ζωντανή» για τη ρεβάνς του ΟΑΚΑ η ΑΕΚ, έχασε 71-67 από τη Μπάμπεργκ

Η «Ένωση» μπορεί να καλύψει το -4 στον επαναληπτικό της Αθήνας

Ήττα με χαμόγελα για την ΑΕΚ στη Βαμβέργη, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της προημιτελικής φάσης του Basketball Champions League, με σκορ 71-67.

Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα που δίνει πολλές ελπίδες στο συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι για τον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ (03/04, 19.30) προκειμένου να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πολύτιμη πρόκριση.

Το πρώτο δεκάλεπτο στην Βαμβέργη ήταν μια... παρωδία του μπάσκετ. Με τον Αλεξάντερ να κυριαρχεί στη ρακέτα, η Μπάμπεργκ πήγε στο 8-0 (8'), με την ΑΕΚ να μην μπορεί να στόχο με τίποτα και να έχει 0/13 σουτ (!), μέχρι που... έσπασε το ρόδι ο Λαρεντζάκης. Οι «κιτρινόμαυροι» άρχιζαν να βελτιώνονται στην άμυνα και ο Θίοντορ πέτυχε buzzer beater τρίποντο για το 11-10 (10').

Στην δεύτερη περίοδο δεν πρόλαβαν να περάσουν 15'' και ο Ματσιούλις αποχώρησε τραυματίας και διεκομίσθη στο νοσοκομείο για εξετάσεις.Ολίντε και Τέιλορ με τρίποντα έκαναν το 16-12 (12') και οι Λαρεντζάκης - Σάκοτα... απάντησαν για την ισοφάριση λίγο αργότερα (22-22, 17'). Οι γηπεδούχοι έκαναν καλή δουλειά πάνω στον Χάντερ και «χάλασαν» το μυαλό του και ο ίδιος κατάφερε να βρει στόχο για πρώτη φορά στο 19' (28-28), μετά από 0/6 σουτ. Ο Λαρεντζάκης έκανε το 28-30 με 2/2 βολές κι έβαλε την ΑΕΚ μπροστά για πρώτη φορά στο ματς, με τον Σαντ-Ρος να παίζει καλή άμυνα στον Ράις στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Σαντ-Ρος και Χάντερ έδωσαν μικρή διαφορά στην ΑΕΚ (28-34, 21'), αλλά οι ενέργειες του Ράις έφερα ξανά το ματς στα ίσια (36-36, 24'). Ο Χάντερ μπήκε σε... beast mode και οι Λαρεντζάκης - Σαντ-Ρος κρατούσαν την ομάδα με τα τρίποντά τους, τη στιγμή που ο Χίκμαν πάλευε από την άλλη, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 49-50 (30).

Όπως πήγε το ματς, όλα θα κρίνονταν στο τέλος. Ο Τέιλορ έδωσε... ανάσα στην Μπάμπεργκ (61-56, 32'), με τους Αλεξάντερ - Ράις να βάζουν την ομάδα τους σε θέση ισχύος (67-58, 36'). Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα με τα φάουλ (Χάντερ 4, Τζέιμς 3, Γκρίφιν 4), αλλά ο Θίοντορ την κράτησε και διαμόρφωσε το τελικό 71-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 28-30, 49-50, 71-67.

πηγή: gazzetta.gr