Μεγάλη πρόκριση για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο πόλο

Στον τελικό της Ευρωλίγκας μετά τη νίκη τους με 11-9 στα πέναλτι επί της Σαμπαντέλ οι "ερυθρόλευκες"

Ολυμπιακός, έτοιμος για επιστροφή στην κορυφή της Ευρώπης! Τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη επικράτησαν της Σαμπαντέλ με 11-9 στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκαν στον τελικό της Ευρωλίγκα.

Αντίπαλος των «ερυθρολεύκων» θα είναι η οικοδέσποινα, Κίνεφ Κίρισι που απέκλεισε τη Ματαρό στον πρώτο ημιτελικό.

Η ομάδα του Πειραιά για να πάρει τη μεγάλη πρόκριση, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ του α' ημιχρόνου, αφού οι Ισπανίδες είχαν προηγηθεί με 5-1 και έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Ωστόσο, το κλειδί για την ομάδα του Παυλίδη ήταν η γ' περίοδος, που ο Ολυμπιακός κατάφερε να ψαλιδίσει πολύ γρήγορα τη διαφορά και τελικά να ισοφαρίσει στα 19'' πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Στη διαδικασία των πέναλτι, οι «ερυθρόλευκες» με πρόσωπο του αγώνα την τερματοφύλακα, Διαμαντοπούλου, που απέκρουσε δύο εκτελέσεις των Ισπανίδων, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα της, με συνολικό σκορ 11-9.

Πηγή: sport-fm.gr