Euroleague: Περήφανη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Ρεάλ

Την κέρδισε στο ΟΑΚΑ με 87-86

Ένας Παναθηναϊκός από τα... παλιά υπέταξε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, δίνοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί 13 ηττών από τους Ισπανούς και προσφέροντας απλόχερα ένα... δώρο στον Ολυμπιακό, ο οποίος μπορεί πλέον με την αποτυχία της ομάδας του Πάμπλο Λάσο να διεκδικήσει τη δεύτερη θέση της κατάταξης. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 87-86 της «Βασίλισσας», για την 33η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την αποφυγή της τελευταίας θέσης της βαθμολογίας (8-18).

Στον αντίποδα, η Ρεάλ, η οποία υπέστη την τρίτη διαδοχική ήττα της, υποχώρησε στο 18-9 και πλέον αισθάνεται τις... ανάσες της Αρμάνι Μιλάνο (18-8) και του Ολυμπιακού (18-9), επισημάνθηκε στο ΑΠΕ ΜΠΕ.

Ιδιαίτερα ορεξάτος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ματς παίρνοντας ψυχολογία από την άμυνά του. Όσο η Ρεάλ τα έβρισκε σκούρα και δεν μπορούσε να σκοράρει εντός παιδιάς έχοντας τον... φόβο του εκπληκτικού Γιώργου Παπαγιάννη, άλλο τόσο οι «πράσινοι» έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα.

Στο πεντάλεπτο οι βρέθηκαν στο +7 έχοντας δεχθεί μόλις πέντε πόντους (12-5) ενώ στα 46'' πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +13 (22-9) πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο +11 (22-11) για λογαριασμό της ελληνικής ομάδας. Ένα δεκάλεπτο όπου ο Παπαγιάννης έκανε τα πάντα (4π., 6ριμπ., 4ταπ.) και ο Νέντοβιτς «εκτελούσε» έχοντας 8 πόντους. Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 8/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα, ενώ η Ρεάλ μέτρησε μόλις 4/14 εντός παιδιάς έχοντας και 4 λάθη.

Και όσο ο Παπαγιάννης ήταν «σκιάχτρο» στο «πράσινο» καλάθι κάνοντας τη ζωή του Ταβάρες πολύ δύσκολη, ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τα ηνία του αγώνα και δεν έδινε τη δυνατότητα στη Ρεάλ Μαδρίτης να πλησιάσει στο σκορ και να φανεί απειλητική. Ο Παπαπέτρου ήταν και πάλι θετικός ανεβάζοντας στροφές μετά την επιστροφή του στην ενεργό δράση, ενώ «αθόρυβη» δουλειά έκανε ο Μαντζούκας. Η ελληνική ομάδα είχε σταθερά διαφορά 10 πόντων (27-17 στο 13' και 31-21 στο 15') με τη Ρεάλ να μειώνει αρχικά σε 31-25 στο 16' και 36-30 στο 01:29 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά το πρώτο μισό έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +9 (41-32) έχοντας αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις παίζοντας καλό μπάσκετ και βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός (σ.σ. με τον Παπαγιάννη στους 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες, 1 ασίστ) είχε 13/22 δίποντα, 5/12 τρίποντα, (μόλις) 0/1 βολή και μόλις 2 λάθη! Βέβαια είχε χάσει τα ριμπάουντ (13 έναντι 24 της Ρεάλ) αλλά οι Μαδριλένοι είχαν περιοριστεί σε μόλις 13/36 σουτ (11/28 δίποντα, 2/8 τρίποντα).

Με την ίδια συγκέντρωση και σοβαρότητα παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ειδικά στην άμυνα όπου οι παίκτες του Πρίφτη δυσκόλευαν την πάσα μέσα στο καλάθι και δη στον Ταβάρες, με αποτέλεσμα να επιχειρούν συνέχεια σουτ από μακρινή απόσταση. Με Παπαγιάννη, Νέντοβιτς και Έβανς να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση, οι «πράσινοι» έφεραν εκ νέου τον δείκτη του σκορ στο +12 (51-39) στο 25'. Η Ρεάλ ωστόσο δεν... παρέδωσε τα όπλα και με επιμέρους 15-5 μείωσε σε 56-54 στο 29' πριν κλείσει την 3η περίοδο ο Παπαπέτρου με buzzer beater τρίποντο για το 59-54.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να διατηρήσει ό,τι είχε χτίσει με τόσο κόπο σε όλο το προηγούμενο διάστημα του αγώνα. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε... ανεβάσει για τα καλά στροφές και μαζί με τον εξαιρετικό Τζέρεμι Έβανς κρατούσαν την ομάδα τους σε απόσταση 8 πόντων από τους Μαδριλένους (66-58 στο 32' και 71-63 στο 34'). επιστρέφοντας στο +13 (76-63) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ματς.

Ένα μπαράζ τριπόντων της Ρεάλ, απόρροια και της πράσινης ολιγωρίας μετά το «μαξιλαράκι» του +13, «έριξε» τη διαφορά στους πέντε πόντους (80-75) ωστόσο δεν άλλαξε η κατάσταση και ο Παναθηναϊκός έριξε την ευρωπαϊκή του αυλαία στο ΟΑΚΑ με τον καλύτερο τρόπο!

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-32, 59-54, 87-86

Πηγή: Gazzetta