Έχασε και αποκλείστηκε η ΑΕΚ από το Basketball Champions League

Η Ένωση ηττήθηκε με 78-66 από την Τουρκ Τέλεκομ

Η ήττα με διαφορά 12 πόντων της ΑΕΚ από την Τουρκ Τέλεκομ (78-66) και ο συνδυασμός της νίκης της Στρασμπούρ στο Νόβγκοροντ, άφησε εκτός Final-8 την Ένωση στο Basketball Champions League.

Οι κιτρινόμαυροι πήγαν στην Τουρκία με προβλήματα και κούραση, αλλά και με το +9 από τη νίκη τους στον πρώτο αγώνα στο ΟΑΚΑ. Διαφορά που έπρεπε να υπερασπιστούν αλλά δεν τα κατάφεραν. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η κούραση φάνηκε και οι Τούρκοι άρχισαν να ξεφεύγουν.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 40-39 στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου αλλά στη συνέχεια… χάθηκε και με τον Ουίλτζερ να βάλει 24 πόντους, η Τουρκ Τέλεκομ ξαναπήρε το προβάδισμα, πήγε στο +10 (56-46) και κατάφερε να επικρατήσει με +12 (78-66), καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας της στην Αθήνα.

Αυτό το -12, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η Στρασμπούρ κατάφερε -κόντρα στις προβλέψεις- να νικήσει τη Νίζνι στη Ρωσία, έχουν ως συνέπεια η Ένωση να μένει έξω από το Final-8 της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-36, 56-46, 78-66