Με το ένα πόδι στους “4” Αστέρας και Πανθρακικός

Προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος έφυγε νικητής από τα Χανιά κόντρα στον Πλατανιά με σκορ 2-1. Με γκολ του Ναβάρο στο 88ο λεπτό, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Αρκάδες, στον πρώτο προημιτελικό που έγινε στα Χανιά, επικράτησαν 2-1 του Πλατανιά Χανίων και απέκτησαν το «πάνω-χέρι» στην υπόθεση πρόκριση στην τετράδα της διοργάνωσης. Το γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Μιρτσέτα στο 15ο λεπτό, ενώ για τον Αστέρα ισοφάρισε ο Μπαρτολίνι με κεφαλιά στο 30`, για να έρθει ο Ναβάρο στο 88` και να τους χαρίσει τη νίκη. Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 14 Μαρτίου στην Τρίπολη.

Κοντά στη μεγαλύτερη διάκριση της ιστορίας του βρίσκεται ο Πανθρακικός, που νίκησε 1-0 τη Βέροια στην Ημαθία και "αγκάλιασε" την πρόκρισή του, για πρώτη φορά, στους ημιτελικούς του κυπέλλου Ελλάδας. Το γκολ πέτυχε στο 22΄ ο Μίνγκας, ενώ η ρεβάνς θα γίνει στις 13 Μαρτίου στην Κομοτηνή.