Φιέστα με νίκη επί του Πανιωνίου για την ΑΕΚ

Η "Ένωση" πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου, αλλά και τη νίκη επί των "κυανέρυθρων"

Ακούραστη από την υπερπροσπάθεια του τελικού η ΑΕΚ. Έχοντας το μυαλό της και στην μίνι-φιέστα μπροστά στον κόσμο της, η Ένωση νίκησε και τον Πανιώνιο, 1-0, με γκολ του Μάνταλου στο ΟΑΚΑ κι ανέβηκε στην κορυφή των πλέι-οφ.

Μέτριο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βγάλουν ευκαιρίες κι όποτε τα κατάφεραν οι Ανέστης (δύο φορές) και Διούδης (εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Αραβίδη) ήταν σε ετοιμότητα με αποτέλεσμα να μην κουνηθεί... δίχτυ έπειτα από τα πρώτα 45λεπτά στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Τελείως διαφορετικό το παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο. Οι κυανέρυθροι έπαιξαν πιο ανοιχτά, η Ένωση βρήκε χώρους και με σκόρερ τον Πέτρο Μάνταλο άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό, εκμεταλλευόμενη το καλύτερό της διάστημα στο παιχνίδι. Δύο πέναλτι δεν δόθηκαν στους κιτρνόμαυρους. Πρώτα στον Μάνταλο έπειτα από μαρκάρισμα του Σιώπη στο ξεκίνημα της φάσης του γκολ κι εν συνεχεία για χέρι του Ρισβάνη στην περιοχή ύστερα από σουτ του Κορδέρο (72’). Μεγάλη επέμβαση του Ανέστη σε σουτ του Μπακασέτα στο 86’.

Πηγή: sport-fm.gr