Πανθρακικός: Στρίμωξε την ΑΕΚ με 1 – 0

Μία ιστορική νίκη για τον Πανθρακικό ήταν αυτή απέναντι στην ΑΕΚ. Οι Θρακιώτες ανέβασαν ρυθμούς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ήταν αρκετός για να επικρατήσουν των κιτρινόμαυρων.

Για ΑΕΚ, η οποία βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση, ήταν ένα τελικός που έπρεπε να πάρει για να ξεφύγει από τον πάτο της βαθμολογίας, αλλά δεν τα κατάφερε. Η ήττα την άφησε ουραγό του πρωταθλήματος και πλέον το ματς με τον Ατρόμητο πριν το τέλος του πρώτου γύρου, θα φανεί αν θα κάνουν γιορτές στα Σπάτα

Τα λεπτά περνούσαν και το 0 – 0 παρέμενε και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η ΑΕΚ φαινόταν πως δεν μπορούσε να απειλήσει με την συγκεκριμένη διάταξη, εν αντιθέσει με τον Πανθρακικό που πίεζε και έχανε σημαντικές ευκαιρίες μπροστά στον πολύ καλό Κωνσταντόπουλο.

Μια τέτοια φάση έγινε στο 62', όταν ο Λουσέρο από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα, ο Παπαδόπουλος αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά, ο Κωνσταντόπουλος εκτινάχθηκε και έδιωξε την μπάλα, αλλά στο ριμπάουντ η αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ ήταν τραγική, με αποτέλεσμα ο αμαρκάριστος Βαϊρουά να πλασάρει σε κενή εστία και να ανοίξει το σκορ, 1-0.

Γήπεδο: ΔΑΚ Κομοτηνής

Διαιτητής: Ζαχαριάδης

Πρώτος Βοηθός: Βασιλειάδης

Δεύτερος Βοηθός: Δημόπουλος

Τέταρτος: Λιακούδης

Πανθρακικός (Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Χρήστου, Σαρακατσάνος, Σερφά, Μουνάφο, Λαδάκης, Μίνγκας, Λουσέρο, Βαϊρουά (Βιγιαρέχο 81'), Μπαϊκάρα, Παπαδόπουλος

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Φούντας, Γκερέιρο, Αρκούδας, Φέτσης (Κατίδης 73'), Κουτρουμπής, Φουρτάδο (Σταματής 68'), Παυλής (Κατσικοκέρης 82'), Κοτσαρίδης, Κορδέρο

Σκορ: Βαϊρουά 62' (1-0)