Με το ένα πόδι στους 16 του κυπέλλου ο Ολυμπιακός με 2-0

Το μέτριο θέαμα και ο λίγος κόσμος στο γήπεδο ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν στο παιχνίδι της Τετάρτης μεταξύ Ολυμπιακού και Παναχαϊκής στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Παρ' όλα αυτά, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ παρέταξε μια ενδεκάδα με πολλές αλλαγές και με δύο επιθετικούς (4-4-2) , ενώ για την προσαρμογή των ποδοσφαιριστών χρειάστηκε να κυλήσουν αρκετά λεπτά.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και τελικά από το δεύτερο κιόλας λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Τζεμπούρ, (47'), λύνοντας τον γόρδιο δεσμό. Το 2-0 ήρθε από τον Μήτρογλου, στην πρώτη επαφή του με την μπάλα και κάπου εκεί όλα ήταν πιο απλά και εύκολα για τους γηπεδούχους. Και τα δύο γκολ των Πειραιωτών σημειώθηκαν με κεφαλιά, ενώ το δεύτερο προήλθε από στημένη φάση, που αποδεικνύεται το δυνατό σημείο του Ολυμπιακού.