“Σκόνταψε” στο Περιστέρι ο Ολυμπιακός

Στη δεύτερη ισοπαλία του στο φετινό πρωτάθλημα, με σκορ 0-0, ανάγκασε ο Ατρόμητος τον Ολυμπιακό, παρά το γεγονός ότι οι πρωταθλητές Ελλάδος είχαν την υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο και έχασαν αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν.

Η καλύτερη ευκαιρία για τους “ερυθρόλευκους” ήταν η κεφαλιά του Μανιάτη στο 68', η οποία σταμάτησε στο δοκάρι του Τζενάμο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν οι Περιστεριώτες που έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Ρομπέρτο απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Παπαδόπουλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για τον Ολυμπιακό επανεμφανίστηκε μετά από ενάμιση μήνα απουσίας λόγω τραυματισμού ο Κώστας Μήτρογλου, που μπήκε στο 62' σαν αλλαγή αντί του Φουστέρ, όμως δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο.

Υπενθυμίζεται ότι η προηγούμενη (και μοναδική μέχρι σήμερα) απώλεια βαθμών για τους “ερυθρόλευκους” ήταν η ισοπαλία στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό, για την 5η αγωνιστική.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η διαφορά που χωρίζει τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό από τον δεύτερο ΠΑΟΚ μειώθηκε στους οκτώ βαθμούς, ενώ η διαφορά του Ατρομήτου από τον ΠΑΟΚ είναι πλέον στους εννέα βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Superleague:

ΟΦΗ- Βέροια 0-1
Λεβαδειακός – Εργοτέλης 2-0
Παναθηναϊκός –Πανιώνιος 1-0
ΠΑΟΚ–Παναιτωλικός 1-0
Απόλλων–ΠΑΣ Γιάννινα 4-0
Αστ. Τρίπολης–Πλατανιάς 3-0
Πανθρακικός–Ξάνθη 2-1
Ατρόμητος–Ολυμπιακός 0-0