Τα γρήγορα γκολ της Ελλάδας ισοφάρισαν ρεκόρ 15ετίας!

Από την Τετάρτη 15 Αυγούστου 2012 έχει να πετύχει η Εθνική μας ομάδα δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο αγώνα, όταν κέρδισε στο Ούλεβααλ του Όσλο με σκορ 3-2 τη Νορβηγία σε φιλικό.

Στο εικοστό λεπτό ήταν και τότε 2-1 το σκορ υπέρ της Εθνικής μας, αλλά σε ξένη έδρα και σε φιλικό αγώνα.

Αν θέλουμε να αναζητήσουμε τον αμέσως προηγούμενο επίσημο αγώνα, στον οποίο η Ελλάδα πέτυχε δύο γκολ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, θα πρέπει να γυρίσουμε ως το μακρινό 1998 και συγκεκριμένα στις 14 Οκτωβρίου (!), όταν στα προκριματικά του Euro 2000 η Ελλάδα κέρδισε με 3-0 τη Γεωργία στο ΟΑΚΑ με τέρματα των Νίκου Μαχλά στο 12', Νίκου Λυμπερόπουλου στο 15' και Μαρίνου Ουζουνίδη στο 36'. Προπονητής της ομάδας ήταν ο Ρουμάνος Άνχελ Ιορντανέσκου.

Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι στις 10 Νοεμβρίου 2001, σε φιλικό αγώνα, στο κατεδαφισμένο πια Νίκος Γκούμας της Νέας Φιλαδέλφειας, η Ελλάδα κέρδισε σε φιλικό την Εσθονία με 4-2, με δύο γκολ του Ντέμη Νικολαΐδη στο πρώτο δεκάλεπτο, (Τσιάρτας 25', Μαχλάς 39' τα άλλα δύο γκολ), σε μία από τις τέσσερις εμφανίσεις του Άκη Ζήκου με τη γαλανόλευκη με προπονητή Ότο Ρεχάγκελ.