Και δεύτερο… κοστούμι από την Αρμάνι στον Ολυμπιακό

Όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει εκδίκηση για τη βαριά ήττα που υπέστη στο Μιλάνο, αλλά ο Ολυμπιακός υπέστη και δεύτερη ήττα μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από την Αρμάνι, με σκορ 86-88.

Οι “ερυθρόλευκοι”, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Σπανούλη, ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και γρήγορα πήραν σημαντική διαφορά, η οποία όμως εξανεμίστηκε και πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο η Αρμάνι πέρασε μπροστά στο σκορ, όπου και παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Αχίλλειος πτέρνα του Ολυμπιακού αποδείχθηκε η άμυνα, καθώς οι Πειραιώτες δέχθηκαν 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η βελτίωση στο τέλος του αγώνα, με μπροστάρη τον Ντάνστον, δεν στάθηκε αρκετή για να γυρίσουν το ματς.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Περπέρογλου, που ήταν και ο πρώτος σκόρερ των “eρυθρολεύκων”.

Με την ήττα αυτή, το ρεκόρ του Ολυμπιακού στο Τop-16 της Euroleague διαμορφώνεται στο 4-5, και η ομάδα του Γ. Μπαρτζώκα μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά στο πλασάρισμά της εν όψει της επόμενης φάσης.