Με τρίποντες… βόμβες διέλυσε τη Λαμποράλ Κούτσα ο Ολυμπιακός

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα, μετά την εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα, αν και αυτή τη φορά η λέξη “νίκη” μάλλον... αδικεί τους “ερυθρόλευκους”, καθώς η λέξη “θρίαμβος” ταιριάζει περισσότερο στο 89-70 επί της Λαμποράλ Κούτσα στη Βιτόρια, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο αν ο ρυθμός δεν έπεφτε δραματικά στην τελευταία περίοδο.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν εξαιρετικά εύστοχοι στα τρίποντα (11/21, ποσοστό 52%), και χαρακτηριστικό είναι ότι από τουλάχιστον ένα τρίποντο πέτυχαν... οκτώ διαφορετικοί παίκτες! Μεταξύ αυτών και ο νεοαποκτηθείς Κόλινς, που πήρε χρόνο συμμετοχής, όπως και ο Πέτγουεϊ, που επανεμφανίστηκε μετά τον τραυματισμό του.

Ο ηγέτης του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, αποχώρησε με πέντε φάουλ τριάμισι λεπτά πριν το τέλος, έχοντας στο μεταξύ πετύχει 13 πόντους και έχοντας μοιράσει 7 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Λοτζέσκι, με 17 πόντους.

Επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού θα είναι η Μάλαγα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, την ερχόμενη Πέμπτη 30 Ιανουαρίου.