Έκανε τα εύκολα, δύσκολα ο Ολυμπιακός κόντρα στην Μπάγερν

Τα εύκολα δύσκολα έκανε κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου ο Ολυμπιακός, καθώς, αν και προηγήθηκε μέχρι και με 15 πόντους διαφορά, βρέθηκε πίσω στο σκορ και “γύρισε” το ματς στο τέλος, για να πετύχει την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Ευρωλίγκα, με σκορ 88-83

Οι πρωταθλητές κόσμου ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως στην τρίτη περίοδο, με ένα απίστευτο σερί 15-0, οι Γερμανοί μετέτρεψαν το εις βάρος τους 66-51 σε 66-66, και από εκεί και πέρα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ,  με την Μπάγερν να παίρνει προβάδισμα μέχρι και με διαφορά πέντε πόντων, 71-76, αλλά τον Ολυμπιακό να απαντά στο τέλος με ένα σερί 12-0 και να παίρνει εκ νέου προβάδισμα, 83-76.

Όμως και πάλι, η αστοχία των παικτών του Μπαρτζώκα στις βολές (5/10 βολές στο τελευταίο λεπτό) έφερε την Μπάγερν σε απόσταση αναπνοής, με τους Γερμανούς να μειώνουν σε 84-83. Το άστοχο τρίποντο του Ντιλέινι ωστόσο 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να στείλουν το ματς στην παράταση, και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό αναδείχθηκε ο Ντάνστον με 19, ενώ ο Λοζέσκι πέτυχε 17 και ο Πρίντεζης 13.