Euroleague: Ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά με τον Ολυμπιακό η Φενέρμπαχτσε και όλα θα κριθούν στο ΣΕΦ

Οι Τούρκοι επικράτησαν στην έδρα τους με 73-69

Στο τέλος και πάλι κρίθηκε το 4ο παιχνίδι της σειράς για το πλέι οφ της Euroleague ανάμεσα στην Φενέρμπαχτσε και τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη. Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 73-69, έκανε το 2-2 στις νίκες και η πρόκριση στο Final 4 θα κριθεί σε πέμπτη αναμέτρηση στο ΣΕΦ την ερχόμενη Τρίτη (9/5).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά όμως ένα χαμένο lay up του Κάνααν όχι μόνο στέρησε το 0-7, αλλά άλλαξε άμεσα το ρυθμό με τον Ντόρσεϊ να κάνει το 12-7 (5’). Ο Παπανικολάου βοήθησε πάραυτα με δικούς του πόντους και λίγο αργότερα το σκορ ήταν ισόπαλο στους 14 πόντους (7’).

Οι άμυνες πρωταγωνιστούσαν. Φενέρμπαχτσε και Ολυμπιακός ασκούσαν τεράστια πίεση με αποτέλεσμα τα καλάθια να μπαίνουν σπάνια και με δυσκολία. ΜακΚίσικ και Σλούκας φρόντισαν όμως να δημιουργήσουν ένα μικρό πρόβλημα και αποτυπώθηκε και στο σκορ (23-27, 15’). Η είσοδος του Έντουαρντς όπως στο Game 2 έτσι και στο Game 4, άλλαξε άμεσα τα δεδομένα. Η εκρηκτικότητα του Αμερικανού του επέτρεψε να φτάσει κοντά στο καλάθι και ουσιαστικά μόνος του να κάνει το 32-27 (18’). Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν καλύτερα το ημίχρονο πάντως. Μέχρι την ανάπαυλα ακολούθησαν διαδοχικά κλεψίματα και με πόντους από Κάνααν και Μπολομπόι προσπέρασαν με 32-33.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τρίτη περίοδο παίζοντας καταπληκτική άμυνα κάτι το οποίο δυσκόλεψε τους παίκτες του Ιτούδη. Στην άλλη πλευρά Γουόκαπ, Κάνααν και Φαλ φρόντισαν για το 40-45 (26’). Ο Αϊζάια Κάνααν είχε πολλά κέφια και βοήθησε τα μέγιστα στο συγκεκριμένο διάστημα την ομάδα η οποία παρέμενε σε θέση οδηγού (44-49, 28’). Τα λάθη στην επίθεση που ακολούθησαν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 48-49.

Ο Χέις ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε τον ρυθμό της αναμέτρησης χάρη στα διαδοχικά του κλεψίματα και στα 2/2 τρίποντα τα οποία έβαλαν την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 54-49 (32’). Οι «ερυθρόλευκοι» όμως με περίσσευμα συγκέντρωσης και χάρη σε 5 προσωπικούς πόντους του ΜακΚίσικ προσπέρασαν (56-58, 35’). Κάθε φορά που ο Ολυμπιακός περνούσε στο σκορ, η Φενέρμπαχτσε απαντούσε και αντί να αισθάνεται αυτή πίεση, την φόρτωνε στους φιλοξενούμενους (67-61, 37’). Στα επόμενα λεπτά ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων δύο φορές ο ΜακΚίσικ, αλλά άλλες τόσες κι η τουρκική ομάδα (Ντόρσεϊ, Πιέρ) με αποτέλεσμα το 73-69, αλλά δεν υπήρχε χρόνος καθώς απέμεναν μόλις 13 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69

Πηγή: gazzetta