Champions League: Καταιγιστικός ο Χάαλαντ οδήγησε την Σίτι στους «8» – Πέρασε και η Ίντερ

Ο Νορβηγός πέτυχε 5 γκολ στην συντριβή της Λειψίας με 7-0 - Πήραν το 0-0 οι Ιταλοί στην έδρα της Πόρτο

Η ισοπαλία του πρώτου αγώνα δεν αποτέλεσε πρόβλημα για την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία απόψε συνέτριψε με 7-0 την Λειψία στην Αγγλία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League. Παρέα μαζί της είναι και η Ίντερ μετά το 0-0 με την Πόρτο.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα είχε σε δαιμονιώδη φόρμα τον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος έγραψε ιστορία σκοράροντας πέντε φορές ( 22' πέναλτι, 24', 47', 53', 57') και αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό. Τα άλλα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν ο Γκουντογκάν στο 49' και Ντε Μπρόινε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πιο αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση στην Πορτογαλία, καθώς η Ίντερ είχε πάει με το αβαντάζ του 1-0 από το πρώτο ματς στην Ιταλία και η Πόρτο ήθελε να κάνει την ανατροπή. Ωστόσο, το ματς τελείωσε 0-0, παρά τα δύο δοκάρια των γηπεδούχων.