Euroleague: «Έσπασε» με την Μακάμπι το κακό σερί των ηττών του ο Παναθηναϊκός

Επικράτησε με 88-86 στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα τρίποντο του Ντέρικ Γουίλιαμς στα 7.8'' πριν το τέλος για να σπάσει το κακό σερί των 6 ηττών στην Euroleague και να επικρατήσει απέναντι στην Μακάμπι με 88-86 στο ΟΑΚΑ για την 19η αγωνιστική. Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά σε «χαρακίρι» καθώς απώλεσαν διαφορά 9 πόντων στα τελευταία δύο λεπτά. Άστοχος ο Μπόλντγουιν στην εκπνοή για την παράταση.

Οι πράσινοι έφεραν το ρεκόρ τους σε 7 νίκες και 12 νίκες. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί υποχώρησαν στο 10-9, χάνοντας έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν για την εξασφάλιση μίας θέσης στην οκτάδα.

Πολύ ορεξάτος ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του ματς και έδειχνε να έχει τις λύσεις στην άμυνα της Μακάμπι, ακόμη και τη στιγμή που ο Κάτας «γύρισε» σε «ζώνη» προκειμένου να δυσκολέψει την δυσλειτουργική επίθεση του «τριφυλλιού». Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» βρήκε τις λύσεις και προηγήθηκε με +8 πόντους (21-13) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του α' δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 24-17. Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καλά ποσοστά με 5/9 δίποντα και 4/7 τρίποντα, ενώ η Μακάμπι μετρούσε 5/9 δίποντα, αλλά και μόλις 1/6 τρίποντα με 4 ασίστ για 3 λάθη.

Αν και οι «πράσινοι» είχαν το μομέντουμ του αγώνα καθ' όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά στην 2η περίοδο και με 6-0 σερί πλησίασαν τον πόντο «ψαλιδίζοντας» το προβάδισμα των γηπεδούχων (24-23). Οι παίκτες του Ράντονιτς είχαν μείνει στο «μηδέν» για περισσότερο από τρία λεπτά μέχρι που σκόραραν εμ τον Γουόλτερς για το 26-23 αλλά η Μακάμπι ισοφάρισε σε 26-26 στο 14' φέρνοντας τις δύο ομάδες στα ίσια. Μάλιστα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 30-31 στο 16' αλλά οι «πράσινοι» είχαν... φυλάξει το καλύτερο για το τέλος.

Ο Λι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του (11π., 3/3διπ., 1/3τρ.), ο Γουίλιαμς (12π., 3/4δίπ., 2/3τρ.) κάρφωνε με... μανία στο καλάθι της Μακάμπι και σε συνδυασμό με κάποιες καλές άμυνες στο τελευταίο τετράλεπτο του β' δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 15-6 και έκλεισε το πρώτο μισό έχοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του ημιχρόνου (45-37). Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/20 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 8/10 βολές, 13-4 ριμπάουντ, 6 ασίστ για 3 λάθη και 2 κλεψίματα. Στον αντίποδα η Μακάμπι έκλεισε το ημίχρονο με 13/22 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 5/5 βολές, 12-6 ριμπάουντ, 8 ασίστ για 5 λάθη και 2 κλεψίματα.

Η διαφορά των 8 πόντων παρέμενε για τον Παναθηναϊκό και στο πρώτο δίλεπτο του α' ημιχρόνου (48-40) αλλά με ένα 5-0 οι Ισραηλινοί πλησίασαν στην μία κατοχή (48-45) στο 24'. Η Μακάμπι βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στους γηπεδούχους, καθώς ο Μπόνζι Κόλσον είχε αναλάβει δράση για την ομάδα του, την οποία και βοήθησε να πλησιάσει στον έναν πόντο (52-51 στο 26'). Μάλιστα δύο λεπτά πριν από το τέλος του γ' δεκαλέπτου και σε συνδυασμό με την αμυντική ολιγωρία, η ομάδα του Όντεντ Κάτας έφερε το ματς στα ίσια (56-56) και ουσιαστικά έδινε εκ... νέου το τζάμπολ. Όμως η αντίδραση των «πρασίνων» ήταν άμεση και δια χειρός Πάρις Λι (19π., 3/3δίπ., 3/6τρ., 4/5β.) βρήκε τις λύσεις για επιμέρους 9-2 έως το τέλος της 3ης περιόδου (65-58).

Όμως και πάλι συνέβη ό,τι ακριβώς συνέβαινε και σε όλο το προηγούμενο ματς. Αντί να βρεθεί ο Παναθηναϊκός σε «διψήφια» διαφορά και να αποκτήσει ένα ψυχολογικό αβαντάζ, έβλεπε τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» άμεσα. Όπως και έκαναν στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου, όταν και πραγματοποίησαν επιμέρους 2-8 για το 67-66 στο 32'. Ο Μπόνζι Κόλσον αποτελούσε το μόνιμο «πονοκέφαλο» της «πράσινης» άμυνας ενώ πολύ δύσκολα καλάθια σημείωνε ο Γουέιντ Μπόλντγουιν (69-68 στο 33' και 71-70 στο 34'). Η Μακάμπι πήρε για δεύτερη φορά το προβάδισμα στο ματς (71-72) πέντε λεπτά πριν από το τέλος Η νέα απάντηση ήρθε από τον Μπέικον ο οποίος πήρε «φωτιά» και ηγήθηκε για επιμέρους 12-4 για τη μεγαλύτερη διαφορά του Παναθηναϊκού (83-74) δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι «πράσινοι» τα έκαναν όλα... λάθος με τους Μπόνζι Κόλσον και Μπόλντγουιν να οδηγούν την Μακάμπι σε σερί 10-0 για το 83-84 στα 52'' πριν από το τέλος. Ακολούθησαν 2/2 βολές του Γουόλτερς στα 40'' για το 85-84 όπως επίσης και στα 27'' ένα επιθετικό ριμπάουντ με φόλοου του Κόλσον για το 85-86. Όμως στην τελευταία επίθεση, ο Γουόλτερς «είδε» με ολύμπια ψυχραιμία τον Γουίλιαμς για το τρίποντο της νίκης (88-86) στα 7'' πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86.

Πηγή: Gazzetta