Μουντιάλ 2022: Στα πέναλτι λύγισε η Αργεντινή την Ολλανδία και πέρασε στα ημιτελικά

Το παιχνίδι έληξε 2-2 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση

Εκπληκτικό ματς έγινε στον δεύτερο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ, όπου συγκρούστηκαν η Ολλανδία και η Αργεντινή και η αναμέτρηση έφτασε στα πέναλτι, καθώς στην κανονική διάρκεια και στην παράταση έληξε 2-2. Στην διαδικασία από τα 11 μέτρα νικήτρια βγήκε η Αργεντινή με 4-3 και πέρασε στον ημιτελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία, η οποία νωρίτερα είχε αποκλείσει την Βραζιλία με τον ίδιο τρόπο.

Η Αργεντινή αρχικά έδειχνε ότι έχει... καθαρίσει την πρόκριση, όταν προηγήθηκε με 2-0 στο 73' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέσι, ενώ από το 35ο λεπτό ο Μολίνα είχε δώσει το προβάδισμα με 1-0. Ωστόσο, ο Βέγκχορστ με γκολ στο 83' και στο 90'+11 έφερε το ματς στα ίσα με 2-2.

Το σκορ παρέμεινε το ίδιο και στην παράταση και οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι.