Superleague: Ζωντανή στη «μάχη» για την Ευρώπη έμεινε η ΑΕΚ

Η «Ένωση» επικράτησε 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ

Ζωντανή στη «μάχη» για έξοδο στην Ευρώπη έμεινε η ΑΕΚ επικρατώντας 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ για την 8η αγωνιστική των playoff της Superleague.

Η Ένωση ήταν ανώτερη του αντιπάλου της από την αρχή του αγώνα και η αποφασιστικότητά της για τη νίκη μετουσιώθηκε σε γκολ στο 36΄, όταν σε σέντρα του Κριχόβιακ, ο Χατζισαφί αφού κοντρόλαρε την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα περνώντας τη κάτω από τα πόδια του Λοντίγκιν. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων μπήκαν οι βάσεις της νίκης με πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι σε χέρι του Κάργα και μετουσίωσε σε γκολ ο Άμπραμπατ.

Στο β΄ ημίχρονο η ΑΕΚ έφθασε στο 3-0 μόλις στο 60ο λεπτό με τον Κριχόβιακ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα, με την Ένωση να ρίχνει το ρυθμό της στη συνέχεια. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ βρίσκεται ισόβαθμη με τον Άρη στην 3η θέση, 1 βαθμό μπροστά από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αγωνίζεται αυτήν την ώρα κόντρα στον Ολυμπιακό στο "Καραϊσκάκης".