Euroleague: Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό στο Βερολίνο από την Άλμπα – Τραυματίστηκε ο Νέντοβιτς

Οι πράσινοι έχασαν με 87-78

Η υπερπροσπάθεια του Νεμάνια Νέντοβιτς στο Βερολίνο δεν αρκούσε και ο Παναθηναϊκός, γνώρισε ακόμη μία ήττα, τη 19η σε 27 αναμετρήσεις στην εφετινή Euroleague. Οι «πράσινοι» έπεσαν με το τελικό 87-78 απέναντι στην Άλμπα (ρεκόρ 12-15), σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής και πλέον μετρούν αντίστροφα για την ολοκλήρωση της εφετινής ευρωπαϊκής... Οδύσσειας στην Πόλη (8/4, με Φενερμπαχτσέ).

Ωστόσο μεγαλύτερο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό είναι ο τραυματισμός του Νέντοβιτς στο 37' και υπάρχει αγωνία για το μέγεθος της ζημιάς του Σέρβου, που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι.

Το ματς

Όσο πήγαινε καλά η επίθεση του Παναθηναϊκού στο πρώτο πεντάλεπτο (11-11) άλλο τόσο οι «πράσινοι» ήταν μέσα στο ματς έχοντας τις επιθετικές «απαντήσεις» στην Άλμπα. Όμως η είσοδος του πανύψηλου Κουμάντζε (6π., 6ριμπ. σε 04:44 στην α' περίοδο) στο παιχνίδι έπαιξε και τον πιο καθοριστικό ρόλο ώστε να αλλάξει άρδην η εικόνα του αγώνα. Οι «πράσινοι» έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεση και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι «βρήκαν» καλάθι στο τρανζίσιον με αποτέλεσμα να αποκτήσουν ρυθμό και ψυχολογία. Κάπως έτσι έφτασαν σε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 17-2 παίρνοντας διαφορά 15 πόντων (28-13) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε τέσσερα λάθη, είχαν 0/4 τρίποντα και οκτώ ριμπάουντ λιγότερα από την Άλμπα (4 έναντι 12). Την ίδια ώρα η γερμανική ομάδα είχε μετρήσει 7/14 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές και 10 ασίστ!

Ουσιαστικά η γερμανική ομάδα είχε τρέξει στο παρκέ και έπαιρνε τις περισσότερες επιθέσεις της στα 10 δευτερόλεπτα. Όμως όταν ο Παναθηναϊκός επέλεξε τη «ζώνη» θέλοντας να σταματήσει τον φρενήρη ρυθμό και ταυτόχρονα ο Νεμάνια Νέντοβιτς έμοιαζε να είναι σεληνιασμένος σκοράροντας όπως ήθελε και με όποιον τρόπο ήθελε, οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο ματς. Συγκεκριμένα πραγματοποίησαν επιμέρους 19-7 και από το 30-15 του 11' πλησίασαν σε απόσταση μίας κατοχής (37-34 στο 16'). Η Άλμπα επέστρεψε στο +8 (42-34) αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός «ψαλίδισε» τη διαφορά στο ένα καλάθι (42-40) λίγο πριν από το ημίχρονο (44-40).

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Νέντοβιτς είχε 18 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές ενώ συνολικά το «τριφύλλι» μέτρησε 12/17 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 10/12 βολές, 12-0 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη και 2 τάπες, ενώ η Άλμπα (Κουμάντζε 8π., 7ριμπ.) είχε αντίστοιχα 11/22 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 7/7 βολές, 11-9 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 τάπα.

Παρόλα αυτά η «πράσινη» ολιγωρία στα ριμπάουντ έμελλε να κάνει τη «ζημιά» στην ελληνική ομάδα. Όσο και αν ο Νέντοβιτς προσπαθούσε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στο ματς, άλλο τόσο τα (φθηνά) λάθη έκαναν εκ νέου την εμφάνισή τους. Το 46-42 αποτέλεσε την πιο... κοντινή απόσταση που βρέθηκε το «τριφύλλι» στην 3η περίοδο και αυτό διότι η Άλμπα στη συνέχεια πραγματοποίησε επιμέρους 18-8 για το 64-50 δύο λεπτά πριν από το τέλος του γ' δεκαλέπτου (69-55).

Έκτοτε ήταν αργά για να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι. Ο Κουμάντζε συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και παρά τις προσπάθειες του Οκάρο Ουάιτ με αποτέλεσμα να «πέσει» ο δείκτης του σκορ στο 73-64 πέντε λεπτά πριν από το τέλος, η Άλμπα άρχισε να σκοράρει εκ νέου κατά ριπάς έξω από τα 6.75 μέτρα (79-66 στο 35'). Κάπως έτσι κόπηκαν και οι ελπίδες της ελληνικής ομάδας που είδε και τον Νέντοβιτς να αποχωρεί τραυματίας στο 37'.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78

Πηγή: Gazzetta