Euroleague: Ανώτερος ο Ολυμπιακός άλωσε το ΟΑΚΑ – Επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 84-65

Οι ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης

Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός δεν έπαθε... μπλακ άουτ, όπως στο πρωτάθλημα στο ΣΕΦ και απόψε έδειξε ανώτερος από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, καθώς επιβλήθηκε με 84-65 για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και από την αρχή πήραν διαφορά στο σκορ. Οι πράσινοι προσπάθησαν να ξαναμπούνε στο παιχνίδι με μια πολύ καλή τρίτη περίοδο, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τα ηνία και έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Έτσι ο Ολυμπιακός διατηρείται στην 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας 12 νίκες και 5 ήττες, ενώ ο Παναθηναϊκός 17ος και προτελευταίος με 13 ήττες και μόλις 4 νίκες.

Τα δύο εύστοχα τρίποντα του Τάιλερ Ντόρσεϊ στο ξεκίνημα του αγώνα έδωσαν στον Ολυμπιακό την απαραίτητη ώθηση (0-6) ώστε να αποκτήσει ψυχολογία και να «πατήσει» καλύτερα στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός... μετά βίας έβρισκε «καθαρά» σουτ απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα των «ερυθρολεύκων» ενώ την ίδια ώρα ο Δημήτρης Πρίφτης είχε φροντίσει να εφαρμόσει την αγαπημένη του «ζώνη». Κάτι θα κέρδιζε και κάτι θα έχανε. Και από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός βρήκε ελεύθερα σουτ φρόντισε να τα εκμεταλλευτεί (3-10 στο 3' και 7-15 στο 4').

Το 2ο φάουλ του Ουόκαπ στο 2:30 του ματς όχι μόνο δεν επηρέασε την ομάδα του Μπαρτζώκα, αλλά η είσοδος του Σλούκα της έδωσε επιπλέον επιθετικές λύσεις για το 9-18! Μπορεί κάποια «πράσινα» ξεσπάσματα να μείωναν τη διαφορά (14-18 στο 8') αλλά και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την υπομονή και το «καθαρό» μυαλό για να παραμείνουν τα αφεντικά έως το τέλος της πρώτης περιόδου (18-25). Τα 5/8 δίποντα και 4/9 τρίποντα που είχαν έως εκείνο το σημείο αποτελουν και τον... καλύτερο μάρτυρα των όσων συνέβαιναν στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Τα πράγματα... αγρίεψαν ακόμα περισσότερο με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου για λογαριασμό των Πειραιωτών, οι οποίοι είχαν «διαβάσει» εξαιρετικά την άμυνα των «πρασίνων». Ο Σλούκας άφησε στην άκρη την «εκτελεστικότητα» της πρώτης περιόδου και μοίραζε ασίστ στους συμπαίκτες για το 23-39 στο 13'! Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν πολύ υψηλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα και έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι, χωρίς να κινδυνεύσουν από τους γηπεδούχους. Βέβαια ακολούθησε ένα σερί 9-0 του «τριφυλλιού» για το 32-39 στο 16' αλλά... έκτοτε έμεινε στο μηδέν! Στα τελευταία 4:40 δεν κατάφερε να σκοράρει και κάπως έτσι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ούτε την «ερυθρόλευκη» αφλογιστία που ακολούθησε (σ.σ. έξι πόντοι σε επτά λεπτά) με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο 32-45.

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Παναθηναϊκός (Ουάιτ 7π., Μέικον 7π., Νέντοβιτς 1/4τρ., 4ασ., 5λ.) είχε 10/18 διποντα, μόλις 2/11 τρίποντα, 6/8 βολές, 14-3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες και 9 λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός (Σλούκας 10π., Ντόρσεϊ 9π.) είχε μετρήσει 9/18 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 6/6 βολές, 11-4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 4 λάθη.

Στην 3η περίοδο ωστόσο τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά! Ο Ολυμπιακος δεν μπορούσε να βρει... σκορ και ο Παναθηναϊκός άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά. Στο 21' το σκορ ήταν 32-47 για λογαριασμό των «ερυθρολεύκων» αλλά ο Παναθηναϊκός με την καλή του άμυνα και τον Μποχωρίδη να παίζει κομβικό ρόλο σε άμυνα και επίθεση, πραγματοποίησε επιμέρους 14-2 και πλησίασε στην μία κατοχή (46-49) κάνοντας και πάλι το παιχνίδι... ντέρμπι. Μάλιστα είχε τις ευκαιρίες να πλησίασε και περισσότερο ή ακόμα και να ισοφαρίσει το παιχνίδι αλλά ένα τρίποντο του Σλούκα και ένα κάρφωμα του Φαλ κράτησαν τον Ολυμπιακό στο +3 (51-54) με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Η απόσταση της μίας κατοχής είχε μείνει έως και το 31' (54-57) αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Σακιέλ ΜακΚίσικ έκοψε... ολοκληρωτικά τον «πράσινο» αέρα της ανατροπής! Με προσωπικές ενέργειες και δύσκολα καλάθια ήταν εκείνος που «υπέγραψε» την επιστροφή του Ολυμπιακού στο ματς. Με επιμέρους 11-4 ο δείκτης του σκορ έφτασε και πάλι στο +10 (58-68) στο 35' και ουσιαστικά έπεσαν οι τίτλοι του τέλος καθώς ήταν πολύ δύσκολο στη συνέχεια για τους «πράσινους» να φτάσουν και σε δεύτερη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 2, Μέικον 7, Μποχωρίδης 6, Παπαπέτρου 9, Ουάιτ 7, Παπαγιάννης 14, Νέντοβιτς 17, Κασελάκης 3, Έβανς

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Σλούκας 16, Ντόρσεϊ 15, Φαλ 5, Παπανικολάου 3, Βεζένκοφ 14, Πρίντεζης, Λαρεντζάκης 2, ΜακΚίσικ 18, Μάρτιν

Πηγή: Gazzetta