Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού μέσα στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού

Οι πράσινοι επικράτησαν 81-76 και πέρασαν στην κορυφή της βαθμολογίας στην Basket League

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός μέσα στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού για την Basket League, υποχρεώνοντας τους ερυθρόλευκους στην πρώτη εντός έδρας ήττα σε Ελλάδα και Ευρώπη. Οι πράσινοι επικράτησαν με 81-76 και πέρασαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ με 59-44 στο 29', αλλά γύρισαν το ματς και έφτασαν σε μια μεγάλη επιτυχία.

Οι πράσινοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +1 με 15-14, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-33 και τους Παπαπέτρου, Νέντοβιτς και Σαντ Ρος να οδηγούν την ομάδα του Πρίφτη. Από την άλλη οι γηπεδούχοι έχουν κορυφαίο τον Βεζένκοφ, όμως έδειχναν πως δεν έχουν βρει καλό ρυθμό σε αντίθεση με τους αγώνες της Euroleague στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με τέρμα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενος την άμυνά του, αλλά και τις κακές επιλογές των «πράσινων» κατάφερε να καλύψει αμέσως τη διαφορά και να πάρει ισχυρό προβάδισμα.

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τη διαφορά στην 3η περίοδο στο +14 (59-45), βάζοντας την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με την πλάτη στον τοίχο. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει τη διαφορά (59-48), αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη με βάση την εμφάνισή τους.

Ο Παναθηναϊκός τα έπαιξε όλα για όλα στην τελευταία περίοδο και με ένα εντυπωσιακό στα μέσα της περιόδου έφτασε τον Ολυμπιακό στους 3 (67-64) και έκανε ξανά ντέρμπι το ματς.

Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να δίνει ρεσιτάλ και να βάζει εντυπωσιακά τρίποντα, οι «πράσινοι» έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και πήραν τη νίκη με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3, Ντόρσεϊ 7 (1), Φαλ 17, Βεζένκοφ 19 (1), Παπανικολάου 5 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Σλούκας 10, Μάρτιν, Πρίντεζης 2, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 3, Μέικον 6, Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 13 (3), Ουάιτ 4, Καββαδάς, Κασελάκης 11 (1), Νέντοβιτς 24 (4), Έβανς 2, Σαντ-Ροος 10 (2)