Euroleague: Δύσκολα ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο της Άλμπα Βερολίνου

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 87-83 στο ΣΕΦ

Μπορεί ο Ολυμπιακός να είχε πάρει διαφορά 12 πόντων στις 3 πρώτες περιόδους από την Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, ωστόσο δυσκολεύτηκε να λυγίσει την αντίσταση της γερμανικής ομάδας για την 6η αγωνιστική της Euroleague με 87-83.

Η Άλμπα Βερολίνου έδειξε πολύ σκληρή για να... πεθάνει και ώθησε στα όριά της την ελληνική ομάδα. Ωστόσο, οι παίκτες του Ολυμπιακού, και κυρίως ο Ντόρσεϊ, αποδείχθηκαν ψύχραιμοι και εύστοχοι στις ελεύθερες βολές στο φινάλε και έφτασαν στις 4 νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικεντρώνεται στην επόμενη υποχρέωση της «διαβολοβδομάδας» και πάλι στο ΣΕΦ, απέναντι στη Φενερμπαχτσέ την Πέμπτη (28/10, 21:00).

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, βρήκαν τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο πρώτο πεντάλεπτο με 10-9 και με 20-17 δύο λεπτά πριν το τέλος. Στο τελευταίο δίλεπτο ωστόσο πάτησε «γκάζι» και απέκτησε διψήφια διαφορά από καλάθι του Φαλ, με την Άλμπα να μειώνει με τον Ντα Σίλβα, λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (27-19).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Γερμανοί μείωσαν στο καλάθι, χάρη στις βολές του Ζούσμαν (29-26). Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν, τρέχοντας ένα σερί 8-0, για να βρεθούν ξανά με διαφορά πάνω από δέκα πόντους, πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα. Από τρίποντο του Σλούκα, το προβάδισμα μεγάλωσε ακόμη περισσότερο και έφτασε στο +15 με δύο λεπτά να απομένουν, μέχρι η Άλμπα να απαντήσει με σερί 10-2, ως το τέλος του ημιχρόνου και να κατεβάσει τη διαφορά στους οκτώ (50-42).

Με την καλή του άμυνα και τον Βεζένκοφ να τιμωρεί από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός ανάγκασε την Άλμπα να υποπέσει σε δύο σερί λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε και βρέθηκε στο 60-47. Οι Βερολινέζοι κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με τον Ολίντε, ωστόσο ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, έφερε τους γηπεδούχους στο +14 και το δεκάλεπτο εν τέλει έκλεισε, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 71-59, περιγράφεται στην ΕΡΤ.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, που μείωσαν στους έξι χάρη σε τρίποντο του Ματίσεκ. Δύο καλάθια από τους ΜακΚίσικ και Πρίντεζη, επανέφεραν προσωρινά την ηρεμία στον Γιώργο Μπαρτζώκα, καθώς η Άλμπα βρήκε και πάλι τρόπο να πλησιάσει, φέρνοντας το ματς στο καλάθι με τον Ντα Σίλβα, δύο λεπτά πριν το φινάλε (80-77). Ο ίδιος στα 18 δεύτερα, απάντησε στις βολές του Ντόρσεϊ και επανέφερε το +3, ο γκαρντ των Πειραιωτών όμως ευστόχησε εκ νέου σε ζευγάρι βολών και έδωσε τη «χαριστική» βολή στη Γερμανική ομάδα, αφού ο χρόνος που απέμενε ήταν ελάχιστος για να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 50-42, 71-59, 87-83

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ, Σλούκας, Βεζένκοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Χριστίδης, ΜακΚίσικ

Άλμπα Βερολίνου (Ίσραελ Γκονζάλεζ): Λο, Ντα Σίλβα, Σμιθ, Ντέλοου, Μάτισεκ, Σνάιντερ, Ολίντε, Κουμάντιε, Τίεμαν, Σίκμα, Μπλατ, Ζούσμαν