Εκπλήξεις στο Κύπελλο Ελλάδας: Αποκλεισμοί για Γιάννενα και Αστέρα Τρίπολης

Λάρισα και Λεβαδειακός έβγαλαν knock out τις δύο ομάδες της Super League

Εκπλήξεις επεφύλαξε ο 5ος γύρος του Κυπέλλου Ελλάδας στο ποδόσφαιρο, με τον ΠΑΣ Γιάννενα και τον Αστέρα Tρίπολης να μένουν εκτός διοργάνωσης από Λάρισα και Λεβαδειακό αντίστοιχα.

Ο ΠΑΣ Γιάννενα βρέθηκε πίσω στο σκορ στη Λάρισα στο 52΄ με εύστοχο πέναλτι του Μαυρία, αλλά ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο 10 λεπτά αργότερα με τον Κάργα. Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξαν 1-1 και η πρόσκριση κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, όπου οι «βυσσινί» επικράτησαν με 3-1.

Στην Λιβαδειά ο Λεβαδειακός επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης αφήνοντας εκτός διοργάνωσης την ομάδα της Super League. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχαν δοκάρι στο 21΄ με τον Πολέτο και άλλες καλές ευκαιρίες και τελικά δικαιώθηκαν στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, όταν ο Νίκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου και την ομάδα της Βοιωτίας στους «16» του Κυπέλλου.

Στον τρίτο αγώνα που διεξήχθη σήμερα, η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε 5-4 στα πέναλτι της Καλλιθέας μετά από έναν στείρο σε γκολ αγώνα και προκρίθηκε στους «16».