Europa Conference League: Με το «δεξί» ο ΠΑΟΚ στους ομίλους

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε άνετα 2-0 εκτός έδρας της Λίνκολν Ρεντ Ιμπς

Ο ΠΑΟΚ είχε εύκολο έργο απέναντι στην ανίσχυρη Λίνκολν Ρεντ Ιμπς στο Γιβραλτάρ και μπήκε με το «δεξί» στους ομίλους του Europa Conference League επικρατώντας με 2-0.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε χαλαρά στον αγώνα και αφού δεν το πλήρωσε απέναντι στη μικρή Λίνκολν που το εκμεταλλεύτηκε και είχε τις ευκαιρίες της, άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Άκπομ. Στην επανάληψη η ομάδα της Θεσσαλονίκης εμφανίσθηκε πιο σοβαρή και με τον Μίτριτσα βρήκε το δεύτερο γκολ και έδιωξε το άγχος.

Στη συνέχεια έκανε παιχνίδι συντήρησης, δίνοντας χώρους στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν σοβαρά τον ΠΑΟΚ.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Κοπεγχάγη νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Σλόβαν Μπρατισλάβας, την οποία είχε αποκλείσει ο Ολυμπιακός στα play off του Europa League.