Euroleague: Σε τροχιά οκτάδας ο Ολυμπιακός, νίκησε 101-93 τη Βιλερμπάν

Oι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στο 11-9

Ρεβάνς από την ήττα στο ΣΕΦ πήρε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 101-93, στην παράταση.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στο 11-9 και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της οκτάδας της Euroleague.

Κορυφαίος για ακόμα ένα ματς, ο Κώστας Σλούκας με 23π. και 6 ασίστ.

Το ματς

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, αλλά ο Σλούκας τιμώρησε την επιλογή των Γάλλων να μην κάνουν φάουλ στο τέλος της κανονικής διάρκειας με3 τη διαφορά στους τρεις πόντους και έστειλε το ματς στο επιπλέον πεντάλεπτο΄.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να επιβάλλουν το ρυθμό τους από νωρίς στον αγώνα (7-4, 2'), αλλά ο Σλούκας με οργάνωση και σκορ δεν τους επέτρεψε κάτι τέτοιο. Η εξαιρετική επιθετική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» τους έφερε μπροστά στο σκορ με 11-17 (6'). Ο Πρίντεζης μπήκε στην εξίσωση του σκορ και με 6 διαδοχικούς πόντους έκανε το 13-21 (9').

Οι παίκτες της Βιλερμπάν μπήκαν πολύ καλύτερα στη δεύτερη περίοδο χάρη στην αμυντική αφέλεια των «ερυθρόλευκων» και με έξι πόντους του Χάουαρντ η κατάσταση ισορρόπησε στο σκορ (25-26, 15'). Ο τραυματισμός του Μάρτιν στον αστράγαλο τον έστειλε στον πάγκο αποδιοργανώνοντας κάπως την ομάδα του. Ο Καουντί με τρίποντο έβαλε τη Βιλερμπάν μπροστά στο σκορ (35-33, 17'), αλλά ο Ελίς βελτίωσε απότομα την απόδοσή του μέχρι το ημίχρονο και μαζί με τον ΜακΚίσικ ο οποίος ανέβασε το ρυθμό άλλαξαν πάλι την κατάσταση στον πίνακα του σκορ (37-44, 20').

Ο Κόουλ βρήκε ρυθμό νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο και χάρη στον Αμερικανό, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 47-51, (24') παρά την πολύ καλή άμυνα του Μάρτιν. Το τρίποντο του Σλούκα επανέφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +7, αλλά ήταν μία στιγμιαία αντίδραση. Η επίθεση λειτουργούσε βασισμένη στον εγωισμό, οι κακές επιλογές και τα λάθη έγιναν καλάθια από τη Βιλερμπάν (55-56, 28'). ΜακΚίσικ και Σπανούλης στο τελευταίο δίλεπτο διόρθωσαν κάπως τα πράγματα (59-63, 30').

Η Βιλερμπάν βρήκε ήρωα στο πρόσωπο του Χάοαυρντ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα κι έτσι έδωσε στην ομάδα του τα ηνία στο σκορ (71-68, 33') ενώ λίγο αργότερα ο Λάιτι έκανε το 75-69 (35'). Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν τραγική, σπάνια σταματούσε στον αντίπαλο κι έτσι οι γηπεδούχοι σκόραραν όπως ήθελαν και κυρίως εύκολα. 'Οταν οι Πειραιώτες λειτούργησαν στην άμυνα κατάφεραν να ισοφαρίσουν στους 79 πόντους (38'). Το παιχνίδι στο τέλος κρίθηκε στη λεπτομέρεια του ριμπάουντ, ο ΛάΙτι πήρε ένα επιθετικό με τον Κόουλ ακολούθως να κάνει το 86-83. Οι Γάλλοι δεν έκαναν φάουλ και ο Σλούκας με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλετπο οι δύο ομάδες σκόραραν κυρίως από τις βολές. Ο Βεζένκοβ με δύο κοψίματα βοήθησε την ομάδα του να προσπεράσει με 91-97 (45') χάρη σε καλάθια των ΜακΚίσικ και Σλούκα και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86κ.α., 93-101 παρ.

πηγή: gazzetta.gr