Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός (79-84) με την Εφές

Τραγικοί αμυντικά οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν στο ΣΕΦ από την τουρκική ομάδα

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ με 79-84 από την Εφές έχοντας 3 νίκες και 3 ήττες στη Euroleague, έναντι δύο νικών και τριών ηττών της τουρκικής ομάδας, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Οι ερυθρόλευκοι εμφανίσθηκαν τραγικοί αμυντικά στο 1ο δεκάλεπτο, όπου σε συνδυασμό με την εκπληκτική ευστοχία των αντιπάλων τους, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-29. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να παίρνουν μπρος στο 3ο δεκάλεπτο και να περνάνε μπροστά στο σκορ, όμως μέχρι εκεί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εφές πήρε προβάδισμα ακόμη και 10 πόντων, με τους ερυθρόλευκους να κυνηγάνε το σκορ, χωρίς να καταφέρουν την ανατροπή.

Οι Τούρκοι βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά και με κορυφαίους τους Μίσιτς (20 πόντους) και Λάρκιν (15 πόντους) κατάφεραν να φύγουν νικητές από το Φάληρο. Ο Μάρτιν ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» με 11 πόντους, ενώ οι ΜακΚίσικ και Σλούκας ακολούθησαν με 10.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84