«Σίφουνας» η ΑΕΚ πέρασε στον τελικό του BCL , 99-75 την Σαραγόσα

Η «Ένωση» θα αντιμετωπίσει την Μπούργος την Κυριακή

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η ΑΕΚ θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Basketball Champions League, μετά τη σαρωτική της επικράτηση επί της Σαραγόσα με 99-75 στο ΟΑΚΑ.

Η «Ένωση» θα διεκδικήσει το τρόπαιο το βράδυ της Κυριακής (20.00) απέναντι στην Μπούργος.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε σε τρομερή κατάσταση τους Ράις (18π. και 5 ασ.), Λοτζέσκι και Λάγκφορντ και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό της για να την απειλήσει.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυναμικά στο παρκέ κι έδειξε το ταλέντο της τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να κάνει ένα σερί 12-0 (4'). Η Σαραγόσα αντέδρασε λίγο με τους Μπένζινγκ - Μπρουσίνο (12-8, 5'), αλλά ο Λάνγκφορντ και ο Ρογκαβόπουλος έδωσαν ξανά διαφορά στην ΑΕΚ (18-8, 6') και οι Λοτζέσκι - Σλότερ την διατήρησαν στο δεκάλεπτο (26-15, 10'). Ο Λοτζέσκι μπήκε «καυτός» στην δεύτερη περίοδο και με δύο τρίποντα έκανε το 32-15 (12'). Ο Ράις έγινε δημιουργός και σκόρερ για το 38-19  (13') και λίγο αργότερα οι Σλότερ - Ρογκαβόπουλος έκαναν το 42-23 (15'). Ο Σίλι ο μόνος που δημιουργούσε πρόβλημα στην ΑΕΚ (44-30, 18'), αλλά η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει υψηλό το ρυθμό στην αναμέτρηση (53-32, 20').

Η ΑΕΚ συνέχισε με το... γκάζι πατημένο και στην δεύτερη περίοδο, με τους Γιάνκοβιτς - Ζήση - Ράις να την βάζουν στο +25 (69-44, 26'). Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του σε άμυνα κι επίθεση και μαζί με τον Ματσιούλις έφτασαν την διαφορά στο +30 (83-53, 29'), με τους Ισπανούς να μειώνουν στο 30' σε 83-57. Ο Λιθουανός και ο Λάνγκφορντ δεν είχαν... σταματημό (93-59, 35') και η ΑΕΚ έφτασε σε μία άνετη, όπως αποδείχθηκε, νίκη (99-75).

Τα δεκάλεπτα26-15, 53-32, 83-57, 99-75.