Βόλεϊ: Θρίαμβος του Παναθηναϊκού με 3-2 τον Ολυμπιακό στου Ρέντη

Προβάδισμα των «πρασίνων» για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ, η ρεβάνς στο Μαρούσι

Με μία απίστευτη ανατροπή από 2-0, ο Παναθηναϊκός πέτυχε τεράστια νίκη με 3-2 επί του Ολυμπιακού στο γυμναστήριο του Ρέντη, στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ βόλεϊ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο και το δεύτερο σετ με 25-21, για να μειώσουν οι «πράσινοι» σε 2-1 επικρατώντας με 25-23 στο τρίτο. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 4ο σετ, το οποίο πήγαινε πόντο-πόντο και τελικά το πήραν οι φιλοξενούμενοι με 24-26.

Τα πάντα, επομένως, κρίθηκαν στο 5ο και τελευταίο, όπου ο Ράπτης με διαδοχικούς άσους μετέτρεψε το 7-8 σε 7-10 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, η οποία όντως ήρθε (10-15)!

Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ ενώ οι Πειραιώτες θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν την κατάσταση στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Υπενθυμίζουμε ότι πριν την έναρξη του αγώνα σημειώθηκαν επεισόδια μεταξύ χούλιγκαν και δυνάμεων των ΜΑΤ, με ρίψεις μολότοφ και δακρυγόνων.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15