Ήττα από τα 6,75 για τον Ολυμπιακό από την Φενέρμπαχτσε

Η φοβερή ευστοχία των παικτών του Ομπράντοβιτς στα τρίποντα έφερε το 87-96

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την 11η ήττα του στην Euroleague από την Φενέρμπαχτσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 87-96 για την 17η αγωνιστική της διοργάνωσης και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την οκτάδα.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μετά το πρώτο πεντάλεπτο επέλεξαν να παίξουν άμυνα με τα... μάτια τους αντιπάλους τους και φυσικά το πλήρωσαν. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έβλεπαν σαν... βαρέλι το καλάθι και με 10/14 τρίποντα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 52-40, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16/29 τρίποντα. Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός είχε μόλις 8/20 από τα 6,75.

Οι ερυθρόλευκοι το πάλεψαν στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο, ωστόσο η τουρκική ομάδα διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε πάρει και κατάφερε να πιάσει τον Ολυμπιακό στις 6 νίκες σε 17 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 61-74, 87-96