Ανήμπορος και στη Βασκονία ο Ολυμπιακός, ήττα με 82-66

Μοναδικός διακριθέντας ο Μπράντον Πολ με 5/9 τρίποντα

Την τρίτη του ήττα σε τέσσερα ματς στην Euroleague γνώρισε το βράδυ της Παρασκευής ο Ολυμπιακός, αυτή τη φορά από τη Μπασκόνια, στη χώρα των Βάσκων, με σκορ 82-66.

Για τους «ερυθρόλευκους», διασωθέντας ήταν ο Μπράντον Πολ που πέτυχε 15 πόντους, όλους με τρίποντα (5/9).

Οι Βάσκοι μπήκαν λίγο καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Σενγκέλια να σκοράρει προηγήθηκαν με 7-2 (3'). Οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα (είχαν σκοράρει και οι 5 βασικοί) προσπέρασαν με 12-14 (6'). Ο Γεωργιανός φόργουορντ συνέχισε να έχει επαφή με το αντίπαλο καλάθι κάτι το οποίο έφερε την Μπασκόνια και πάλι μπροστά στο σκορ (23-18, 9').

Οι παίκτες του Περάσοβιτς έκαναν ό,τι ήθελαν στον τομέα του ριμπάουντ και συνέχεια έβρισκαν δεύτερη (ή τρίτη) ευκαιρία να σκοράρουν. Φολ και Γκαρίνο ήταν αυτοί που έστειλαν τη διαφορά στο +11 (34-23, 16'). Ο Ολυμπιακός πάντως έκλεισε άψογα το ημίχρονο αφού με 3 τρίποντα (Τσέρι, Σπανούλης, Πολ) έριξε τη αρκετά τη διαφορά (38-36, 20').

Στο δεύτερο ημίχρονο από τη μία πλευρά Βιλντόζα και Στάουσκας, από την άλλη οι Ρούμπιτ και Σπανούλης σκόραραν με τη διαφορά να μένει σε παρόμοιο επίπεδο (49-43, 26'). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει τρόπο να μειώσει με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι χωρίς ιδιαίτερα καλό μπάσκετ να βρεθούν ξανά στο +11 (58-47, 30').

Θα περίμενε κανείς από τους Πειραιώτες να μπουν αποφασισμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά αυτό το έκαναν οι Βάσκοι οι οποίοι με τρίποντο του Βιλντόζα έκανα το 65-49 (32'). Η τελευταία προσπάθεια αντίδρασης του Ολυμπιακού είχε για πρωταγωνιστή τον καταπληκτικό Πολ ο οποίος με εύστοχα σου τριών πόντων μετέτρεψε το σκορ σε 69-61 (35'). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και ο τρομερός Σενγκέλια χάρισε τη δεύτερη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-36, 58-49, 82-66