Πρόκριση «θρίλερ» της Τσέλσι, 4-3 στα πέναλτι την Άιντραχτ

Τέσσερις ομάδες από την ίδια χώρα στους τελικούς Champions και Europa League

«Έσπασαν καρδιές» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» όπου η Τσέλσι σε ένα συγκλονιστικό ματς πήρε τελικά την πρόκριση για τον τελικό του Europa League (στο Μπακού στις 29 Μαΐου) αφού επικράτησε της σπουδαίας Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 4-3 στην διαδικασία των πέναλτι (κανονική διάρκεια και παράταση 1-1).

Μοναδικό επίτευγμα για το αγγλικό ποδόσφαιρο που βλέπει πλέον 4 ομάδες του να συγκρούονται στους τελικούς τόσο του Europa όσο και του Champions League, γεγονός που συνιστά μοναδικό ρεκόρ.

Στα πρώτα ενενήντα λεπτά, το σκορ για τους «Μπλε» άνοιξε με πλασέ ο Λόφτους Τσηκ στο 28' μετά από εξαιρετική ενέργεια του Αζάρ ενώ για τους Γερμανούς ισοφάρισε στο 49' ο συνήθης ύποπτος Λούκα Γιόβιτς.

Στη διαδικασία των πέναλτι μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ισπανός τερματοφύλακας της Τσέλσι, Κέπα που έπιασε τα πέναλτι των Χίντερεγκερ και Πασιένσια.