Ο Ολυμπιακός «πάτησε» την Μπάγερν με 89-69 και «κλειδώνει» τα play off

Επιστροφή στις μεγάλες εμφανίσεις, παρά τις απουσίες Σπανούλη και Στρέλνιεκς

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τους «ερυθρόλευκους» απόψε στο ΣΕΦ, οι οποίοι επικράτησαν της Μπάγερν Μονάχου με σκορ 89-69 και πλέον με ρεκόρ 14-13 βλέπει με μεγαλύτερη άνεση τη συνέχειά του στη Euroleague

Πρωταγωνιστής για ακόμα μία φορά ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 20π. σε 26 λεπτά συμμετοχής και ο Ζακ ΛεΝτέι που ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ντέηβιντ Μπλατ με 23 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κεφάτα το παιχνιδι και με καλό μπάσκετ βρέθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά πόντων (16-6, 7’). Η συνεργασία των ψηλών (Πρίντεζης με Μιλουτίνοφ) πρωταγωνιστούσε ενώ στην άμυνα όλοι έδιναν το κάτι παραπάνω από αυτό που χρειαζόταν.

Η είσοδος του Μπούκερ δημιούργησε κάποια προβλήματα στη ρακέτα των γηπεδούχων (22-16, 11’), όμως κράτησε για πολύ λίγο. Η άμυνα πάνω στη μπάλα έφερε κλεψίματα και αυτά με τη σειρά του έφεραν εύκολα καλάθια από ΛεΝτέι, Ουίλιαμς Γκος και Μιλουτίνοφ (32-16, 14’). Κόπονεν και Ουίλαιμς με εύστοχα μακρινά σουτ φρόντισαν να μείνει η Μπάγερν σε διαφορά των 10 πόντων (34-24, 16’).  Οι παίκτες του Μπλατ όμως ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και με τον Ουέμπερ να αναλαμβάνει δράση έγινε το 50-31 στο ημίχρονο.

Οι Πειραιώτες μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στην τρίτη περίοδο και βρέθηκαν στο +22 (55-33, 22’). Κόπονεν και κυρίως Μπούκερ έδωσαν πνοή στους γερμανούς και πολύ γρήγορα πήραν σημαντική «ανάσα» μειώνοντας σε 57-44 (25’). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν ιδανική. ΛεΝτέι και Πρίντεζης σκόραραν με συνέπεια και με πολλούς τρόπους βάζοντας ξανά τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση ασφαλείας (69-44, 28’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί, οι Πειριαώτες έριξαν το ρυθμό τους στην επίθεση όμως με την καλή τους άμυνα δεν επέτρεπαν τίποτα σπουδαίο στους αντίπαλους (77-62, 36’). Οι δύο προπονητές άνοιξαν το rotation σκεπτόμενοι το παιχνίδι που ακολουθεί σε 48 ώρες με Γκραν Κανάρια και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-31, 72-48, 89-69