«Ζωντανός» για τα play off ο Παναθηναϊκός, επικράτησε με 94-85 της Χίμκι

Οι «πράσινοι» ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, όπου με τους 65 πόντους που πέτυχε ισοφάρισε το ρεκόρ της Νίζνι σε αγώνα κόντρα στην Εφές (23/1/2015), ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Χίμκι στο ΟΑΚΑ με σκορ 94-85 και έφτασε στις 10 νίκες (13 ήττες) στη Euroleague.

Τόσο ο Παναθηναϊκός συνολικά, όσο και ο ΝτεΣόν Τόμας ατομικά, είχαν… άγριες διαθέσεις στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα να αρχίσει να «ανοίγει» η «ψαλίδα» της διαφοράς. Και αυτό χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας των «πρασίνων», με τον Αμερικανό φόργουορντ να μπαίνει φουριόζος και να έχει 6/6 δίποντα και 12 πόντους τη στιγμή που οι κυπελλούχοι Ελλάδας έστειλαν την διαφορά στους 11 πόντους (18-7) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Μπορεί ο Ρικ Πιτίνο να ανακάτεψε την τράπουλα στη συνέχεια και μέσα σε πέντε λεπτά να είχε αλλάξει και τα 5/5 της πεντάδας, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έχασε καθόλου τον δαιμονιώδη ρυθμό. Και αυτό χάρη στην καλή του άμυνα από την οποία μπόρεσε να βρει και εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο.

Ο Καλάθης σε 6 λεπτά είχε… ισάριθμες ασίστ, ο Παναθηναϊκός ανέβαζε στροφές και έφτασε στο σημείο να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +12 (33-21) και να έχει εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς. Συγκεκριμένα είχε μετρήσει σε αυτό το διάστημα 10/13 δίποντα (!) και 3/5 τρίποντα! Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο. Ο Πιτίνο συνέχιζε το rotation, ενώ η Χίμκι έμοιαζε… χαμένη στο παρκέ, δίχως συνοχή και συγκεκριμένο πλάνο στο ματς. Η διαφορά έφτασε και στους 17 πόντους (40-23)  στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα.

Με ένα 5-0 να «κατέβασε» την διαφορά στους 12 πόντους (το 42-25 έγινε 42-30 στο 14’) και παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν εκ νέου με +16 πόντους (48-32 στο 16’) η ρωσική ομάδα με ένα νέο 13-3 πλησίασε σε 51-45 δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο όπου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε εκ νέου στο +15 (65-50). Οι 65 πόντοι αποτυπώνουν από μόνοι τους την απόλυτη κυριαρχία των «πρασίνων» στην επίθεση έχοντας 18/22 δίποντα (81,8%), 5/10 τρίποντα (50%) και 14/16 βολές (87,5%). Τα ποσοστά άγγιζαν το τέλειο με αποτέλεσμα να σημειώσουν και ρεκόρ στην EuroLeague όσον αφορά τους περισσότερους πόντους σε ένα ημίχρονο.

Ο ΝτεΣόν Τόμας έκανε… πράγματα και θαύματα σε αυτό το διάστημα έχοντας 22 πόντους με 9/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ και κανένα λάθος σε 14 λεπτά. Λάνγφορντ και Παπαπέτρου τον ακολουθούσαν έχοντας από 8 πόντους ο καθένας  Βέβαια δεν ήταν ανάλογο και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου καθώς οι «πράσινοι» μπήκαν αρκετά «μουδιασμένοι» στο παρκέ και κατά κάποιο τρόπο έμοιαζαν να έχουν επαναπαυτεί στην… εξωπραγματική τους επίθεση από το πρώτο μισό του αγώνα.

Η Χίμκι ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 11-0 με το οποίο «κατέβασε» την διαφορά στους 4 πόντους (65-61) επιστρέφοντας ολοκληρωτικά στο ματς. Το μεγάλο της κατόρθωμα ήταν ότι είχε κρατήσει τον Παναθηναϊκό στους «μηδέν» πόντους για τέσσερα λεπτά! Ένα διάστημα όπου υπέπεσαν οι παίκτες του Πιτίνο σε έξι λάθη (!!!) ενώ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο είχαν μόλις… δύο! Ο Κιλπάτρικ ήταν εκείνος που «έσπασε» το ρόδι για τον Παναθηναϊκό με πέντε σερί πόντους (70-63 στο 25’). Μάλιστα η διαφορά επέστρεψε στο +13 (78-65) ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (78-67). Σίγουρα δεν ήταν το καλύτερο διάστημα για τους «πράσινους» οι οποίοι είχαν στο τρίτο δεκάλεπτο 5/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές και επτά λάθη!

Εξίσου δυναμικό ήταν και το «μπάσιμο» της Χίμκι στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει εκ νέου σερί 4-0 και να μειώσει σε 78-71. Όμως είχε φτάσει η ώρα του… αρχηγού σε εκείνο το σημείο αφού «έγραψε» ένα ακόμα double double στην στατιστική του και έδωσε εκ νέου αέρα 12 πόντων (85-73 στο 34’) στην ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο τέλος να πάρει και την διαφορά με την ρωσική ομάδα στην περίπτωση που χρειαστεί -αν και φαντάζει δύσκολο- στην περίπτωση της ισοβαθμίας.