Τα γκολ της πρώτης ημέρας των «16» του Champions League

Θρίαμβος της Παρί 0-2 επί της Γιουνάιτεντ, η Ρόμα 2-1 την Πόρτο

Με το πολύ μεγάλο διπλό της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0 στο «Όλντ Τράφορντ» να ξεχωρίζει, άνοιξε η αυλαία της φάσης των «16» του Champions League. Οι φιλοξενούμενοι παρότι ταξίδεψαν στην Αγγλία χωρίς τους δύο μεγάλους τους σταρ, Νεϊμάρ και Καβάνι, λόγω τραυματισμών και παρά το αήττητο σερί της Γιουνάιτεντ στα τελευταία 11 ματς, επικράτησαν καθολικά των «κόκκινων διαβόλων» χάρη στα τέρματα των Κιμπέμπε στο 53' και Μπαπέ στο 60' και τα δύο μετά από «σερβίρισμα» του Άνχελ Ντι Μαρία. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο 89' ο Πολ Πογκμπά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, η νίκη των «τζιαλορόσι» επί της Πόρτο με 2-1 αφήνει τα πάντα ανοικτά για τη ρεβάνς της Πορτογαλίας. Ωστόσο η βραδιά σημαδεύτηκε από τον εκπληκτικό Νικολό Τζανιόλο, ο οποίος με τα δύο γκολ που πέτυχε έγινε ο νεότερος σκόρερ της Ρόμα στο Champions League και ο νεότερος Ιταλός (19 χρονών) που πετυχαίνει δύο τέρματα στο ίδιο παιχνίδι σε νοκ-άουτ παιχνίδι της διοργάνωσης. Ο Τζανιόλο άνοιξε το σκορ στο 70ο λεπτό και έξι λεπτά αργότερα πέτυχε το 2-0. Το γκολ των  «Δράκων» που ίσως αποδειχθεί πολύτιμο για τον επαναληπτικό, πέτυχε ο Αντριάν Λόπεζ στο 79'.