60+ μουσικές δράσεις σε όλη την Αθήνα

Στο διάστημα 19 έως και 21 Ιουνίου οι δρόμοι της Αθήνας και τα κεντρικότερα σημεία της κινούνται στους ρυθμούς της μουσικής.

Οι δράσεις είναι πλούσιες, περισσότερες από 60 στο σύνολο ωστόσο ο αριθμός αναμένεται να αυξηθεί.

Προς το παρόν έχουν ανακοινωθεί τα εξής:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ
Σεμινάρια – Παραδοσιακή, Έντεχνη  / Ώρα έναρξης: 17:30
Σοφία Λαμπροπούλου (κανονάκι), Βαγγέλης Καζαντζής (σάζι), Σπύρος Μαμάης (οργανοποιία κιθάρες), Χάρης Σαρρής (Τσαμπούνα , Γκάιντα), Μάριος Παπαδέας (Σαντούρι), L.S.T.Trio

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ – ΟΙΝΕΑΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ
Cabaret, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης:  20:00

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ (ΜΕΤΣ) – COLIBRI
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΥ – KOMMA BAR / Pedestrian Mavrokordatou Road – Komma Bar
Μουσικό είδος: Funk – Soul – Electro / Ώρα έναρξης:
Λατέρνατιβ, Bad Spencer, Rsn, Oh Yeah!, Untitled

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ – ΓΟΥΔΗ
Σε συνεργασία με το Ελεύθερο Ωδείο
Pop, rock, έντεχνο, ελαφρό, ελληνικό & ξένο, Ώρα έναρξης 19:30
Μουσικά σύνολα μαθητών & καθηγητών. Συμμετέχουν 45 αριστούχοι μαθητές & οι εξής καθηγητές: Μαρία Κολόζου – κιθάρα, Ειρήνη Χαραλαμπίδου – τραγούδι & πιάνο, Φώτης Σκαρμούτσος – ηλεκτρική κιθάρα & μπάσο, Ελισάβετ Χαλβατζιδάκη – διεύθυνση χορωδίας & πιάνο, Σταύρος Λώλης – βιολί, Σαββίνα Σταυρινίδου – πιάνο.

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΥΔΗ
Blues, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης: 20:00
Quilombo (βραζιλιάνικα κρουστά), Sbaraquak (Soul/Funk/R'n'R), Ηλίας Βαμβακούσης (acoustic), Masterz of the Strings (βουκολοραπ), Γιωργος Περού (acoustic), Duoyu (indie rock), Radio Sol (indie/ska)

ΠΛΑΤΕΙΑ ΘΗΣΕΙΟΥ (ΕΝΑΝΤΙ ΗΣΑΠ)
Σε συνεργασία με το City Vibes
Indie-Rock, Pop, Rock /Jazz – Funk & World
Μεσημεριανή Συναυλία - ¨Ώρα έναρξης: 12:00 Cart postal
Απογευματινές συναυλίες - Ώρα έναρξης: 18:00 Θωμάς Φώτης / Puta Misery / Norma / Ξένια Γαργάλη / "DO IT" Jorgos Skolias - Bronek Duzy (Πολώνια) / Λεωνίδας Μαριδάκης και Banda Me Renda / Αγγελική Τουμπανάκη

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ
Σε συνεργασία με τη Noiz Productions
Hip Hop / Adlibia / Μόντα Ράπς / Low P (69 beats) / One Eye / Boom Squad / Diezel / Wrongface / Lady Faye / Eξωκοσμικός / Albatross-Pegasus (univers team) / Αthens Finest

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ
Χορωδιακό / Συμφωνικό έργο ΩΔΗ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ /  Ώρα έναρξης 21:30
Μουσική Διεύθυνση:Σταύρος Μπερής, Mουσική: ZORZES, Vst Orchestra Perfomances:Zorzes, Ποίηση: Γιώργος Ψαθάς, Αφήγηση: Βύρων Κολάσης, Χορωδία: Δήμου Αθηναίων, Moυσική Διεύθυνση: Σταύρος Μπερής, Σκηνοθεσία: Μενέλαος Τζαβέλλας, Βοηθός σκηνοθέτη: Ολγα Μουργελά, Σκηνικά κουστούμια: Γιοβάννα Πρασίνου, Οργάνωση Παραγωγής: ΔΗΜΟΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ-UNESCO

IANOS CAFE (Σταδίου 24)
Σεμινάρια και Κλασική μουσική /  Ώρα έναρξης: 10:00
Σεμινάρια, Duo Capriccioso, Τρίο Ελεγεία, Vuelvo al Sur, Νέλλυ Σεμιτέκολο – Κωνσταντίνος Σφέτσας, DJ Yeast, Εγκαίνια Έκθεσης στην ΙΑΝΟS ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ, Aggela

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ / 20th  of June

ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ (Κορινθίας 6)
Open Day - Σεμινάριο / Ώρα έναρξης: 11:00  
Laurence Tragin (πιάνο)

ΟΔΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ (ΓΚΑΖΙ) – LAB
Deep, House / Ώρα έναρξης: 22:00
G Bond / Νίκος Αποστολάκος

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ – ΟΙΝΕΑΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ  
Cabaret, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης:  20:00

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ (ΜΕΤΣ) – Colibri

Jazz / Ώρα έναρξης: 20:30

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΕΜΠΕΔΟΚΛΕΟΥΣ 
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30
Illegal Operation

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΕΜΠΕΔΟΚΛΕΟΥΣ – SUPER FLY
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30
Pad Trio + Dj Soulnek

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ (ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ) – COLIBRI
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΠΑΡΜΕΝΙΔΟΥ – SUSHI BAR 
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30
Π -3 ‘Oρέστης Αναβαλόγλου – Sarah Mariez

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ – ΜΙΚΡΗ ΒΟΥΛΗ
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30
Ρακοσυλλέκτες

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΠΡΟΚΛΟΥ & ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ – ΒΑΡΝΑΒΑ CAFE
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30
Ellen Curtis & Christina Shakermaker  

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΠΡΟΚΛΟΥ – ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ ΠΑΛΙΑΚΗΣ 
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30
Γιάννης - Χρήστος

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΥΔΗ
Μουσικό Ύφος:  /  Ώρα έναρξης: 20:00
Οι χτισμένες των θεμελίων (electric folk), Hologramme (experimental), Chewing gun (progressive rock), Theodore (progressive rock), Susanne (acoustic folk/latin), Skiny Simon (indie rock), Ratrace

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ
Σεμινάριο / Ώρα έναρξης: 18:00
Σεμινάριο μουσικών οργάνων και δημιουργικό εργαστήρι για παιδιά με θέμα τη μουσική.

ΠΛΑΤΕΙΑ ΘΗΣΕΙΟΥ (ΕΝΑΝΤΙ ΗΣΑΠ)
(Σε Συνεργασία με το City Vibes)
Indie-Rock, Pop, Rock /Jazz – Funk & World
Μεσημεριανή Συναυλία - Ώρα έναρξης: 12:00 – 14.30: Zulutek / Biotech
Απογευματινές συναυλίες
Ώρα έναρξης: 18:30: The Fade / But I fly  / Press Esc / Trip Wine / Lower Cut / 10 code

ΠΡΟΑΥΛΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
(Διονυσίου Αρεοπαγίτου 15)
Ορχηστική / Φιλαρμονική Ορχήστρα Πνευστών Δήμου Αθηναίων – Μουσική Διεύθυνση: Μ.Μιχαλόπουλος

ΩΔΕΙΟ ΡΙΖΟΠΟΥΛΟΥ
(Κων. Ωραιοπούλου 29)
Jazz, Kids, Latin / Ώρα έναρξης: 20:30
Music Soup

CAFE ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ
Blues, Funk, Jazz /  Ώρα έναρξης:  20:30
Belleville

FLORAL CAFE
(Θεμιστοκλέους 80)
Μουσικό Ύφος:  Swing /  Ώρα έναρξης:  20:30

ΙANOS CAFE (Σταδίου 24)
Σεμινάρια και Jazz, Blues, Reggae, Rock  / Ώρα έναρξης: 10:00
Σεμινάρια, Aggeliki Toumbanaki & Buzz Bastards, Τζίτζικες, Naif, Ξένια Γαργάλη – Περικλής Μπισκίνης – Πλαστελίνη project, Ηλίας Ζούτσος, Νικόλαος Αδέσποτος, Daddy’ s Work Blues Band

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ
ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ – ΛΥΡΙΚΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ
Το επιτυχημένο project της Λυρικής, επιστρέφει για την μέρα της μουσικής. Στις 21 Ιουνίου από τις 18.00 και μετά το Λυρικό Λεωφορείο θα ταξιδέψει σε δρόμους και πλατείες της Αθήνας, αλλά και των γειτονικών δήμων του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, Νέα Σμύρνη, Καλλιθέα και Παλαιό Φάληρο. Λυρικοί τραγουδιστές και χορωδοί ταξιδεύουν με "όχημα" άριες από γνωστές όπερες και συναντούν τους ανυποψίαστους κατοίκους της πόλης στα σημεία που ζουν και εργάζονται. Μια δράση που φέρνει την λυρική τέχνη στον δρόμο και σε επαφή με ένα νέο ευρύτερο κοινό.

ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ (Κορινθίας 6)
Ώρα έναρξης: 18:00
Συναυλία μαθητών του Ωδείου, Ρεσιτάλ πιάνου - Angelique Tragin, Συναυλία Χορωδιών Lexi-Logos και Polyφonies (στον πεζόδρομο: οδός Κορινθίας 6 / Αμπελόκηποι)

ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΟΥ ΛΟΦΟΥ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ (ΑΠΟ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΑΡΕΟΠΑΓΙΤΟΥ)
Jazz / Ώρα έναρξης: 22:00
Big Band Δήμου Αθηναίων

ΕΘΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ (Μάγερ 18 Αθήνα)
Open Day / Ώρα έναρξης: 11:00
ΞΕΝΑΓΗΣΗ στους χώρους  του Ωδείο και του Συλλόγου "Μανώλης Καλομοίρη / Σύνολο εγχόρδων «Hellenic Musica Viva» με την καθηγήτρια  Λουντμίλα Λιμόροβα Sc.Joplin Rag Time  A. Vivaldi    «Άνοιξη, Καλοκαίρι» από τις «Τέσσερεις Εποχές»  Σολίστ: Παναγιώτης Νικολάκης & Κυριάκος-Μάριος Ζυγούρης / «Το Σύγχρονο Τραγούδι αποχαιρετά τη χρονιά με ομαδικό μάθημα» Υπεύθυνοι καθηγητές: Άννα Διαμαντοπούλου, Φιλιώ Επιφανίου, Σεβαστή Κατσαφάνα, Μαρία Καμπούρη / «Έργα για Πιάνο της Τάξης Σύνθεσης του Καλλιτεχνικού Διευθυντή του Ωδείου και Συνθέτη, Περικλή Κούκου. Θα παρουσιαστούν έργα των Κωνσταντίνου Παππέλη , Χρήστου Πουρή και Νίκου Φλεριανού. Ερμηνεύει η  Ελένη Νικολαΐδη / Έργα για Πιάνο Μανώλη Καλομοίρη και Περικλή Κούκου» Ερμηνεύει ο  Κωνσταντίνος Παππέλης / «Ομαδικό μάθημα Κρουστών» Υπεύθυνος καθηγητής: Βασίλης Βασιλάτος / «Πτυχιακές Εξετάσεις Drums» Βίκτωρ Χαρίσης, τάξη Σεραφείμ Μπέλλου/ Παράρτημα Παπάγου / «στα σύνορα του Παραδοσιακού με το Ethnic…» του παραδοσιακού τμήματος του Εθνικού Ωδείου και το ομάδας Κρουστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

ΙΔΡΥΜΑ Β & Μ ΘΕΟΧΑΡΑΚΗ (Βασιλίσσης Σοφίας 9 & Μέρλιν 1)
Μουσικά Εργαστήρια: Ο λογοτεχνικός και εικαστικός κόσμος του Οδυσσέα Ελύτη μέσα από την μουσική για παιδιά 6-12 ετών. Σχεδιασμός προγράμματος : Παναγιώτης Τσιρίδης

ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΛΟΥΜΠΑΡΔΙΑΡΗΣ
Ξενάγηση με θέμα τους Λόφους των Μουσών (Φιλοπάππου) / Ώρα έναρξης: 19:00
Αρχαιολόγος: Κα Όλγα Βογιατζόγλου  

ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – ΑΝΔΗΡΟ ΠΙΚΙΩΝΗ 
Έντεχνη / Ώρα έναρξης: 20:00
Μουσικό Εργαστήρι Δήμου Αθηναίων

ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – ΜΝΗΜΕΙΟ ΠΝΥΚΑΣ
Κλασσική / Ώρα Έναρξης: 21:00
Συμφωνική Ορχήστρα και Μεικτή Χορωδία Δήμου αθηναίων σε έργα Κλασικού ρεπερτορίου (Wolfgang Amadeus Mozart)

ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΣ – ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΑΓΙΩΝ ΙΣΙΔΩΡΩΝ
Disco, House, Techno / Ώρα έναρξης:  20:30
Wemustbeinlove, Vangelis Lo, STV, Beatter

ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ "ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ" (Στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών)
Κλασική μουσική / Ώρα έναρξης 18:00  
Ομάδα Κοπέρνικος: O κύριος Κιχ και το Mυστικό Kουτί των Ήχων, Από τον Μότσαρτ στον Βέρντι: Τάξη Μελοδραματικής Ωδείου "Μουσικοί Ορίζοντες", Camerata Junior, Polyphonica, Πολυπολιτισμική Παιδική Χορωδία

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
(Στους Κήπους του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών)
10:15 μ.μ.: Κρατική Ορχήστρα Αθηνών - Απόστολος Παληός πιάνο / Μουσική διεύθυνση: Bas Wiegers

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΥΔΗ
Μουσικό ύφος: / Ώρα έναρξης: 20:00
Αδέσποτες Σκύλες (μουσικοθεατρικό), Afrocream (hip hop/electrofunk), Norman Band (british pop), Ρήγας (hip hop/reggae/funk), Sax-S (disco/funk/soul), Danza nativa (χορός της κοιλιάς), Αέρα Πατέρα (δημοτικό punk funk)

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30
Tequila Kseftila, Προφίλ, Travel Mind Syndrome, Space Blanket

ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ
Σε συνεργασία με το Greek Beatbox Community
Ανθρώπινος Πολυφωνισμός/Beatboxing, διάφορα είδη μουσικής / Ώρα έναρξης: 17:30
Μουσικά Σχήματα:Backup Scratch Team (BST) - Δημήτριος Τρατολάτης ("Τσατσάρας"), Μιλτιάδης Βουργίδης ("Παράφρων"), Κωνσταντίνος Λεϊμονής ("Dean") / X-odus - Αλέξανδρος Θεοδωρίδης ("Xander"), Ιωάννης Διακίδης ("Jodiak"), Κωνσταντίνος Παπουρτζής ("Κάπα Πι") Καλλιτέχνες: Δημήτριος Μεντζέλος ("Δέλτα Μι"), Δημήτριος Τρατολάτης ("Τσατσάρας")Αλέξιος Γεωργαλής ("Human Drummachine"), Μιχαήλ Θεοδωρίδης ("Pain"), Μιλτιάδης Βουργίδης ("Παράφρων"), Κωνσταντίνος Λεϊμονης ("Dean"), Νικόλαος Χατζηευστρατίου ("Θανάσιμος"), Gino Aliaj ("GNO"), Βασίλειος Κιτσάνης ("Beat Key"), Φίλιππος Ουρανός ("S-Dope"), Νικόλαος Σταμίδης ("Stam"), Χαρίλαος Φουντάς ("Probs"), Γρηγόριος Τσαμαδίας ("GT Beatboxer"), Δημήτριος Φιλιππίδης ("Jim"), Μιλτιάδης Δούκας ("Mak"), Αλέξανδρος Θεοδωρίδης ("Xander"), Ιωάννης Διακίδης ("Jodiak"), Κωνσταντίνος Παπουρτζής ("Κάπα Πι"), Νικόλαος Καπουράνης ("Rane"), Χαρίλαος Φραγκάκης ("Be True") (Γαλλία), Ντάνιελ Σέμενετς ("Daniel"), Φελίπε Μάνεβ ("Felipe"), Άλεξ Κατσάκης ("Alex Katsakis") (Θεσσαλονίκη), Περικλής Καραμπίνας ("Fat"), Μάριος Γκίνης ("Boem"), Αντώνης Ντεμές("Demmon"), Χρήστος Μπιριντζής ("Storxi"), Γεώργιος Γαργάλας ("Giobeat") (Λάρισα), Δημήτριος Λαγός ("Dwns"), Δημήτριος Καλαμαράς
("Kal"), Ιγκόρ Νόρμπερτ Καμιένσκι ("Norbert") / Μουσικά Όργανα:Αλέξιος Γεωργαλής (Didgeridoo), Θεόδωρος Χαλιμάς (Didgeridoo) / Hip Hop/Break dance: Breakers Without Fear ("B.W.F"), Παύλος Ζεϊτινίδης ("Paul Z"), Δημήτριος Αγγελόπουλος ("Jims"), Στέφανος Χατζής ("Stephen"), Χρήστος Ντέντης ("Onel"), Ντένης Μπόγλι ("Bingo"), Δημήτριος Κλιμέντοφ ("Dopekid")

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΔΡΙΑΝΟΥ – ΩΔΕΙΟ ATHENAEUM
Ώρα έναρξης: 20:30
4 por medio, Κουαρτέτο Σαξοφώνων ATHENAEUM, Mιχάλης Σουρβίνος, Natalia Soledad Petsalis (Buenos Aires), Swinging Jazz Athenaeum, Συγκρότημα παραδοσιακής μουσικής

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ (ΜΕΤΣ) – COLIBRI
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ – ΟΙΝΕΑΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ 
Cabaret, Funk, Jazz / Ώρα έναρξης: 20:00

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ (ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ) – COLIBRI
Indie-Rock, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 20:30

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΠΙΤΤΑΚΗ (ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ)
(Σε Συνεργασία με το POSTBLOO Music Communication, Live & Festivals)
Cabaret, Electronic, Experimental  /  Ώρα έναρξης: 18:00
TINT: There (POSTBLOO Music Communication)

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΦΡΥΝΗΣ (ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ) - MEDEZ CAFE
Έντεχνο / Ώρα έναρξης: 20:00
Δραμαμίνη

 BIOS – ΤΑΡΑΤΣΑ (Πειραιώς 84)
Όπερα / Ώρα έναρξης: 20:00
Studio Opera σε συνεργασία με την Εθνική Λυρική Σκηνή

IANOS CAFE  (Σταδίου 24)
Σεμινάριο και Rock,Indie Rock, Folk, Jazz, Funk / Ώρα έναρξης: 10:00
Σεμινάριο, Sordis, Γιος της αφής, DJ Nua, Εβίτα Μπενετάτου, MANOS LIDAKIS TRIO, Nimbus 4, Χρυσάνθη και οι φανταστικοί της φίλοι, Earnest, Galliard Syndrome, Music Soup

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ
ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΤΑΘΜΟΥ ΜΕΤΡΟ ΔΑΦΝΗΣ (ΕΞΟΔΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)
Ροκ και εναλλακτική μουσική,  Ώρα έναρξης 18.30
Σύνολα Κιθάρας Ωδείου Δήμου Αγ. Δημητρίου / Χάρτινοι Ήρωες / Βασίλης Μπουλέτος / Κρυστάλλινες Σκιές / Δημήτρης Λάμπος / Κυριάκος Χαμπίδης και Whatever

ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ
ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ «ΚΑΛΥΨΩ»
10η Συνάντηση Φιλαρμονικών Ορχηστρών στο Δήμο Καλλιθέας / Ώρα έναρξης: 19:30
Φιλαρμονικές Ορχήστρες των Δήμων Αιγάλεω, Περιστερίου, Καλλιθέας

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ
ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΥΠΡΟΥ
Οι Αμερικανοί συνθέτες συναντούν το Μάνο Χατζιδάκι / Ώρα έναρξης: 19:30
Μουσικά Σύνολα του Δημοτικού Ωδείου Καλλιθέας «Οδυσσέας Δημηριάδης», σε Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Ορέστης Μπαζός

ΜΟΣΧΑΤΟ-ΤΑΥΡΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ
ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ
Funk / Blues-Rock / Ώρα έναρξης: 23:00
Driving South (Γεωργία Αχιλλεοπούλου – φωνή, Μάρκος Μαρής - ηλ. Κιθάρα, Βλάσσης Μεταξάς - ηλ. Κιθάρα, Γιάννης Γαρδικλής - ηλ. Μπάσο, Πάνος Δημόπουλος - τύμπανα)

ΣΑΛΑΜΙΝΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ
ΕΥΡΙΠΙΔΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ
Σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ «Συμφωνία» και το Δήμο Σαλαμίνος / Ώρα έναρξης: 21:00
Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, ΛΕΟΝΑΡΝΤ ΜΠΕΡΝΣΤΑΪΝ (1918-1990) «Candide», εισαγωγή για ορχήστρα, ΤΖΟΡΤΖ ΓΚΕΡΣΟΥΙΝ (1898-1937) «Γαλάζια Ραψωδία» για πιάνο και ορχήστρα, ΝΤΑΡΙΟΥΣ ΜΙΓΙΩ (1892-1974), «Το βόδι στη στέγη», έργο 58, ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ (γεν. 1967), Πυρρίχιος, ΑΛΜΠΕΡΤΟ ΧΙΝΑΣΤΕΡΑ (1916-1983) 4 Χοροί από το μπαλέτο Εστάντσια, Σολίστ: Απόστολος Παληός, πιάνο Μουσική διεύθυνση: Μπας Βήγκερς.

Πατώντας εδώ θα δείτε τις αντίστοιχες εκδηλώσεις για τη Θεσσαλονίκη

Παρακαλούμε περιμένετε ...