Ευρωμπάσκετ: «Καρδιοχτύπησε» για να προκριθεί επί της Φινλανδίας η Ισπανία

Οι «φούρια ρόχα» επικράτησαν με 100-90 στο φινάλε και προκρίθηκαν στους ημιτελικούς της διοργάνωσης

Η Ισπανία βρίσκεται για μια ακόμη φορά στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, όπως κάνει ανελλειπώς από το 1999, ανατρέποντας διαφορά 15 πόντων και επικρατώντας της Φινλανδίας με 100-90 στο φινάλε και θα αντιμετωπίσει στον δρόμο για τον τελικό τον νικητή της αναμέτρησης Γερμανία-Ελλάδα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ισπανία να κάνει ένα γρήγορο επιμέρους 8-2 στα πρώτα 3 λεπτά, με τον Βίλι Ερνανγκόμεθ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια. Άμεσα όμως η Φινλανδία βρήκε τα πατήματά της και με πόντους των Μάρκανεν και Σαλίν πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο 6′ (9-11). Η ομάδα του Τουόβι έβγαζε απόλυτη σιγουριά σε άμυνα και επίθεση ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά και στο +10 στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +11 με buzzer-beater του Γιαντούρεν πίσω από το κέντρο του γηπέδου (19-30).

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου οι Φινλανδοί συνέχισαν στον ίδιο γρήγορο ρυθμό, με σύντομες επιθέσεις, πολλά σουτ και πίεση πάνω στην μπάλα. Η αθλητικότητά τους δυσκόλευε τους Ισπανούς, με τη διαφορά να φτάνει μάλιστα στο +15 (22-37 στο 12′). Η κίνηση του Σκαριόλο να γυρίσει σε άμυνα ζώνης και οι συνεργασίες των αδερφών Ερνανγκόμεθ έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 μετά από ώρα (29-37 στο 15′). Ένα γρήγορ ξέσπασμα όμως των Φινλανδών ανέβασαν ξανά τη διαφορά της στη μεγαλύτερη τιμή (33-48 στο 17′), με τον Μάρκανεν να ανεβάζει την απόδοσή του και τον Κόπονεν να ευστοχεί από τα 6,75. Νέο ξέσπασμα όμως των Ισπανών, με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ στο σκοράρισμα και Μπράουν στην άμυνα για να κλείσουν το ημίχρονο στο -9 για το 43-52.

Οι Ισπανοί συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στη δεύτερη περίοδο, με πέντε συνεχόμενους έριξαν τη διαφορά στο -5 (47-52 στο 21′) αρχικά και έπειτα στο καλάθι για το 51-53. Στο 25′ μάλιστα οι Ισπανοί με άμυνα από "γρανίτη" πέρασαν μπροστά στο σκορ, ισσοροπώντας γενικώς την αναμέτρηση σε άμυνα και επίθεση (60-57). Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με το time-out του Τουόβι να βοηθάει αρχικά τους παίκτες του και κυρίως τον Μάρκανεν να καθαρίσει το μυαλό του. Υπήρχαν πολλά λάθη όμως με τον Μαξούνι να χάνει εύκολες κατοχές και την Ισπανία να βρίσκει πολλές λύσεις έξω από τα 6,75 για το 73-67 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού εκκίνησε με έντονο ρυθμό. Η Ισπανία πίεζε σε όλο το γήπεδο τις επαναφορές των Φινλανδών, θέλοντας να σημειώσουν περισσότερα κλεψίματα, με τον Μπριθουέλα να "ξεμπλοκάρει" και τη "Φούρια Ρόχα" που είχε "κολλήσει" σε τρεις επιθέσεις (77-71 στο 33′). Άμεσα ο Τουόβι έδωσε εντολή για zone press σε όλο το γήπεδο και η Φινλανδία έβγαλε τρεις καλές άμυνες για να μειώσει στο καλάθι (82-80 στο 35′). Ο Μπριθουέλα μίλησε ξανά όμως στον αιφνιδιασμό με τρίποντο για να ανεβάσει τη διαφορά στο +5 (87-82 στο 37′). Με νέο τρίποντο μετά το time-out των Φινλανδών του Ρούντι από τα εννέα μέτρα η διαφορά πήγε στους +7 και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 43-52, 73-67, 100-90.